Ballina / Reçeta / Shijone sallatën tradicionale gjermane
sallata tradicionale gjermane

Shijone sallatën tradicionale gjermane

E përsosur për çdo vakt ushqimi.

Përbërësit:

1/2 kg patate të ziera

1 qepë

2 lugë gjelle uthull

½ lugë reçeli sheqer

kripë dhe piper i zi

magdanoz

2 tranguj turshi

2 lugë gjelle vaj

qimnon.

Udhëzimet:

Patatet ziejini me pak kripë e qimnon.

Pas zierjes pritini në rrathë dhe vendosini në një enë.

Qepën e prerë bashkë me trangujt turshi, sheqerin, kripën e piperin e uthuëlln ziejini në një tenxhere.

Kur të jetë zbutur qepa, enën largojeni nga zjarri.

Përbërësit e zier kullojini nga uji. Përziejini mirë e lërini të ftohen.

Para servimit, patatet bëjini bashkë me përbërësit e tjerë të përgatitur, spërkatini me magdanoz.

Provo po ashtu

sallatat

Si të përgatisni perimet pa iu humbur vlerat ushqyese

Nëse dëshironi që perimet gjatë zierjes mos të humbasin vlerat ushqyese apo ngjyrën ndiqni këshillat …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.