Ballina / Shëndet & Fitnes (page 2)

Shëndet & Fitnes

Si ta dini se keni mungesë të vitaminës B-5

ushqimet dhe vitamina b 5

Vitamina B5, e njohur ndryshe si Acidi Pantotenik, është shumë e rëndësishme për organizmin. Ajo vjen në ndihmë kundër astmës, rënies së flokëve, alergjive, stresit, ankthit, çrregullimeve me frymëmarrjen dhe problemeve me zemrën. Ajo rrit imunitetin, zbut osteoartritin, shenjat e plakjes së parakohshme, mban nën kontroll diabetin dhe rrit rezistencën …

Lexo më shumë

Studimi i ri: ushqimet fast food mund të shkaktojnë sëmundje të trurit

insekt burgeret

Një studim i Universitetit Kombëtar Australian (ANU) paralajmëron për një lidhje ndërmjet kalorive të shtuara në ushqimet fast food dhe sëmundjeve të trurit, ndër të tjera edhe demenca. Ekspertët thonë se njerëzit po e “gërryejnë” trurin e tyre nëpërmjet ushqimeve të këqija dhe mungesës së ushtrimeve fizike. Studimi gjithashtu përforcon …

Lexo më shumë