fbpx

Shëndet & Fitnes

Energjia me fruta të thata

Për të ftohtin, gjëja e parë që duhet bërë është të ndihmojmë trurin duke e “ndriçuar” me ushqimet erëzat e duhura Emri Sad (çrregullim sezonal emocional apo sindromi emocional sezonal) i referohet një shqetësimi që shpesh ndodh në fund të vjeshtës që shkaktohet nga shkurtimin e orëve të dritës: ditë …

Lexo më shumë

Ushqimet që ‘shkelin’ depresionin

Shumë njerëz kur ndjehen të mërzitur dhe në ‘disponim të keq’, zakonisht për ngushllim i drejtohen ushqimeve si: qokollatat, çipsat ose ëmbëlsirat. Mirëpo nëse dëshironi që të ngrisni dsponimin tuaj atëherë duhet të hani ushqime tjera, thonë dietologët. Sipas një hulumtimi të publikuar në yahoo.com, dietologja në Universitetin ‘Duke Integrative …

Lexo më shumë