Shëndet & Fitnes

Ushqimet që ‘shkelin’ depresionin

Shumë njerëz kur ndjehen të mërzitur dhe në ‘disponim të keq’, zakonisht për ngushllim i drejtohen ushqimeve si: qokollatat, çipsat ose ëmbëlsirat. Mirëpo nëse dëshironi që të ngrisni dsponimin tuaj atëherë duhet të hani ushqime tjera, thonë dietologët. Sipas një hulumtimi të publikuar në yahoo.com, dietologja në Universitetin ‘Duke Integrative …

Lexo më shumë

Si te kujdeseni për shikimin

Më poshtë ju paraqesim disa fruta dhe perime me përmbajtje më të lartë të vitaminave dhe mineraleve përgjegjese për një shikim më te shëndetshëm. -Molla, karrota, panxhari Karrotat kane përmbajtje të lartë të beta-karotenit i cili konvertohet në vitamin A, vitaminë shumë e rëndesishme për shëndetin e syrit. Panxhari përmban …

Lexo më shumë