Ballina / Shëndet & Fitnes (page 103)

Shëndet & Fitnes

Rrushi i mirë për gjak

Rrushi i freskët ose i shtrydhur si lëng ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës si edhe të kancerit. Rrushi tashmë është i njohur për vetitë e tij antioksiduese dhe stimuluese të prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut. Antioksiduesit e tij ngadalësojnë plakjen jo vetëm të organizmit, por edhe …

Lexo më shumë

Pijet anti-stres

Stresi është një nga problemet me të cilat njerëzit ballafaqohen thuaja më së shpeshti.  Ka mënyra t ë ndryshme të trajtoni stresin, por mënyrat natyrale dhe më të shpeshta që përdoren e që prodhojnë rezultate të prekshme, janë këto më poshtë. Qumësht. Qumështi përmban një substancë që quhet triptofan, i …

Lexo më shumë

Çka është Proteina

Emri Protein rrjedh nga fjala greke “prota” që do të thotë i rëndësishëm, pra proteinat janë struktura bazë e të gjitha qelizave të gjalla, ato janë molekula që të gjitha qeniet njerëzore janë në gjendje ti sintetizojnë nga atomi i karbonit (C)  proteinat janë vargje shumë të gjata dhe përbëhen …

Lexo më shumë

Maskat për lëkurë

Me ndihmën e disa përbërësve, të cilët sipas të gjitha gjasave i keni në kuzhinën tuaj, mundeni thjesht t’i kopjoni disa prej produkteve më të popullarizuara për kujdes ndaj lëkurës. 1. Vaji i ullirit Qiteni vajin e ullirit në një shishe spërkatëse, e qitni në shuplakë, e më pas në …

Lexo më shumë