Ballina / Shëndet & Fitnes / Shafrani lufton kancerin
In Fabric
Shafrani lufton kancerin

Shafrani lufton kancerin

Shafrani nuk është vetëm një erëz, por edhe një armë kundër kancerit.

Në Indi, aty ku konsumi i tij është tepër i lartë, është vënë re se ka shumë pak raste të kancerit në zorrë mes popullsisë.

Një studim amerikan doli në përfundimin se kurkumini i shafranit mund të ndihmojë në ngadalësimin e progresit të kancerit të gjirit te minjtë.

Studime të tjera kanë gjetur se mund të ndihmojë në shkatërrimin e pllakave që formohen në tru dhe që lidhen me Alzajmerin.

Kohët e fundit, një studim shkencor britanik, tregoi se një lugë çaji shafran në ditë ndihmon në mbajtjen larg të kancerit, depresionit dhe alergjive.

Check Also

teshtijnë

Përse disa njerëz teshtijnë 3 herë radhazi

Sa herë ju ka ndodhur të teshtini disa herë rresht, më saktë tre herë rresht, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *