fbpx

Scrub trupi dhe maskë për fytyrë me çaj jeshil

Ju e pini atë për përfitimet e tij kundër plakjes, përfitimet e tij për humbjen e peshës dhe vetitë qetësuese të tij për uljen e stresit. Në vitet e fundit, megjithatë, kompanitë e bukurisë dhe kozmetikës kanë shtuar gjethe të çajit jeshil në produktet e tyre të jashtme të lëkurës.

Gratë në të gjithë botën kanë pastruar fytyrat dhe trupat e tyre me produkte të shtrenjta, pa vlera të çajit jeshil. E megjithatë: ju keni çajin jeshil që ju pret në dollapin tuaj.

Shkruan: Elmedina Bajgora

Sipas Karina Wilde në fund të fundit, qeliza vdes nga kjo dhe i jep rrugë rrudhave. Kur antioksidantët nga çaji jeshil grumbullohen në qelizë, lejon shërimin. Lejon që rrudhat të ulen, dhe si rezultat zvogëlon shanset tuaja për formime qelizash kanceroze.

Çaj jeshil është veçanërisht e dobishme në zonat me probleme kryesore: zona rreth gojës, ballit dhe syve.

Çaji jeshil ndihmonë gjithashtu në shërimin e akneve, jeshil është gjithashtu një hollues i shkëlqyeshëm, dhe mund të ndihmojë në uljen e njollave dhe plagëve. Mund të funksionojë gjithashtu për të ringjallur lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe bën lëkurën tuaj të forcuar dhe të freskët.

Scrub trupi me çajin jeshil dhe xhenxhefil
Shënim: Kjo recetë përmban rrënjë xhenxhefili. Xhenxhefili është njohur si produkti gjithëpërfshirës, medicinal i tokës. Ai përmban veti anti-inflamatore që zvogëlojnë ënjtjen dhe ulin abuzimin radikal të lirë në qelizat e trupit tuaj.

Përmban 40 përbërës antioksidues anti-plakje që zvogëlojnë plakjen. Zvogëlon më tej shfaqjen e plagëve dhe akneve.

përbërësit:
1 gotë çaji i çajit të gjelbër
2 gota sheqer të bardhë
3 lugë gjelle. xhenxhefil të freskët, të grirë

Udhëzues:
Filloni duke zier një filxhan ujë. Kur uji vlon, hiqeni atë nga nxehtësia dhe lejoni që çanta juaj e gjelbër të çajit të depërtojë për disa minuta. Teaaji jeshil duhet të bëhet i vakët. Tjetra, derdhni çajin jeshil në një tas me madhësi mesatare. Shtoni sheqerin e bardhë dhe xhenxhefilin e grirë dhe llokoçise duke e përzier.

Për të aplikuar pastruesin në lëkurën tuaj, përdorni ose dorën tuaj ose një pastrim trupi, nga qafa juaj deri tek gishtërinjtë, duke masazhuar për rreth dy deri në tre minuta. Kaloni pak më shumë kohë në zona ekstra të thata si bërrylat dhe pjesën e pasme të krahëve. Pas kësaj, lereni deri sa t’a pije trupi tuaj dhe pastaj shpërlaje me ujë të ngrohtë.

Body Scrub – Pastrues trupi me çaj jeshil dhe çaj mint
përbërësit:
1 gotë sheqer
3 lugë gjelle. Kripëra Epsom
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle mjaltë
2 qese çaji nenexhiku
2 qese çaji jeshil
6 pika vaj esencial të ment
4 pika vaj vitamine E
Udhëzues:
Filloni duke përzierë së bashku përbërësit e thatë: sheqerin, kripërat dhe përmbajtjen e të katër çeseve të çajit. Tjetra, shtoni vajin e ullirit, mjaltin, vajin e vitaminës E dhe vajin esencial menti.
Përziejini mirë.
Kur aplikoni përbërësit, përdorni disa pika uji dhe përhapeni në mënyrë të barabartë mbi lëkurën e lagur, duke masazhuar butësisht. Pastroni trupin tuaj përafërsisht dy deri në tre minuta, duke u siguruar që të shmangni lëkurën e butë të fytyrës për shkak të përdorimit të pastrimit të sheqerit të bardhë. Dush duke përdorur ujë të ngrohtë.

Maskë për fytyrën e çajit jeshil dhe greek jogurt
përbërësit:
1 qese çaji jeshil
2 lugë gjelle Kos greek
1 lugë. lëng limoni
Udhëzues:
Filloni duke zier pak ujë dhe pastruar çantën e çajit jeshil. Pini çajin për antioksidantët e tij jetikë! Ruani çantën e çajit për këtë pastrim përfundimtar të fytyrës. Hiqni gjethet e çajit nga çanta e çajit të përdorur dhe hidhni ato në një tas me madhësi mesatare. Tjetra, shtoni kosin grek dhe lëng limonin. Llokoçiseni mirë.

Aplikoni maskën në fytyrën tuaj dhe lëreni që ajo të hollohet për njëzet minuta. Lani pastruesin me ujë të ngrohtë dhe ndjeni qelizat rinore që formohen në majë të epidermës tuaj. Ndjeheni që rrudhat fillojnë të tërhiqen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.