qumështi

Sallatë mikse me salcë qumështi

Kjo sallatë e freskët është plot me vlera ushqyese dhe shije kremoze që sjell salca e bërë me qumësht.

Përbërësit

8 feta proshutë e tymosur

2 feta bukë

2 domate

1 tufë sallatë jeshile

2 qepë e njomë

piper

40 gr salcë kosi

40 gr majonezë

25 ml qumësht

kripë

Përgatitja

1.Prisni bukën në kubikë dhe skuqeni me pak vaj ulliri, kripë dhe piper.

2.Prisni sallatën jershile, qepët e njoma, domatetdhe proshtuën e tymosur, spërkatini me kripë dhe përziejini me dorë.

3.Në një tas përzieni të gjithë përbërësit për dressing: salcën e kosit, majonezën , qumështin dhe kripën duke i rrahur mirë.

4.Shtoni kubikët e bukës së thekur në sallatë, përzijeni përsëri dhe më pas shtoni salcën e përgatitur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.