rrepa të kuqe

Sallatë me rrepa të kuqe dhe uthull molle

Përbërësit:

120 gr kungull (të vegjël)

120 gr sallatë jeshile (e sezonit)

8 rrepa të kuqe

mollë jeshile

limon

80 gr rrepa (filiza)

vaj ulliri (ektsra i virgjër)

kripë

piper

Përgatitja

1

Për recetën e sallatës mikse me rrepa të kuqe dhe uthull molle, lajini rrepat dhe duke përdorur një qëruese patatesh prijeni në formë spirale derisa të arrini në zemër të rrepës. Do të merrni shiritë të cilët do t’i vendosni në ujë me akull përreth 1 orë.

2

Prijini në formë shkopinjsh të gjatë kungujt dhe futini në ujë të ftohtë.

3

Ndajeni dhe sallatën dhe futeni në tasin e posaçëm. Shtoni filizat dhe kungujt së bashku me rrepat e kulluara mirë.

4

Prijeni në copa një çerek molle, me gjithë lëkurë dhe kalojeni në frulator me lëngun e gjysmë limoni, 30 gr ujë, 50-60 gr vaj, kripë, piper duke përftuar një masë të lëngshme.

5

Mbusheni sallatën me këtë uthull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.