Ballina / Reçeta / Sallatë me oriz të zi, ananas dhe proshutë
AA255816 cucina 210 268 254 2100 2678 RGB

Sallatë me oriz të zi, ananas dhe proshutë

Jeni me dietë dhe kërkoni një drekë apo darkë të shëndetshme? Ja çfarë recete ju sugjerojmë ne.

Përbërësit:

250 gr oriz të zi

300 gr ananas

150 gr proshutë e tymosur

100 gr krem kuzhine

40 gr kikirikë të pjekur

1 portokall

4 lugë vaj ulliri

1 lugë gjelle miell misri

Kripë dhe piper

Përgatitja

Përgatisni orizin të cilin e keni zier më parë. Shtoni proshutën të cilën e keni prerë në kuba të vegjël. Ndërkaq, përgatisni salcën e portokallit: Vendosni një lugë miell misri në një tigan me vaj ulliri, shtoni pak krem kuzhine dhe trazojeni derisa të trashet. Ulni zjarrin dhe shtoni lëngun e portokallit, pak kripë dhe piper. Shtojmë sipër sallates disa feta ananas, kikirikë të grirë dhe salcë portokalli.

Check Also

Trangulli

Trangulli dhe përdorimi i shumëfishtë i tij

Është i freskët dhe përmban sasi të lartë të ujit. Por ka edhe shumë benefite …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *