Sallatë me oktapod

Një sallatë unike me një nga frutat e detit më të shijshme. Çfarë përbërësish duhen shtuar për ta bërë të përkryer?

Përbërësit

1.2 kg oktapod

1 degë trumëz

1 gjethe dafine

vaj ulliri (ekstra i virgjër)

kripë

piper

majdanoz

limon

Përgatitja

1.Për përgatitjen e kësaj recete, pastrojeni dhe lajeni oktapodin, vendoseni në një enë, mbulojeni me ujë të ftohtë, shtojini një degëz trumzë dhe një gjethe dafine dhe ziejeni të mbuluar për 3 minuta.

2.Lëreni të ftohet në ujin e vet dhe më pas kullojeni dhe prijeni në feta.

3.Eleminoni sytë dhe sqepin dhe prijini tentakulat në copa të vogël.

4.Hidhini sipër vaj, kripë, piper, limon e majdanoz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.