Sallatë dhe mjaltë

Lajme dhe prisni perimet ne nje pjate sallate. Rrahim gjithe perberesit e sause-it gjersa te behen nje sasi dhe e hedhim siper sallates qe kemi prere. Shtojme pak kripe e pak djathe te drire.
Per sause mjalit:
1 1/2 l caji . mjalte
1 filxhan  kafe uthull balsamic
3 1/2 l caji. vaj ulliri

Per sallaten:
1 tufe sallate jeshile
1 qepe
2 qepe te njoma
1 tufe rukola
Pak djathe te grire (ca te deshironi ju)
Kripe