Ballina / Galeria / Rumuni: Një pjesë e këtij pylli është zhdukur
droni_infoglobi

Rumuni: Një pjesë e këtij pylli është zhdukur

Qeveria rumune ka premtuar të veprojë kundër prerjeve ilegale, pasi aktivistët treguan se një copëz nga një pylli i mbrojtur ishte zhdukur.

Një anëtar i publikut publikoi pamjet dramatike të kapura me një dron në Parkun Kombëtar të Semenicws në kufirin me Serbinë, duke treguar se rreth 50 hektarë pyll ishte ‘zhdukur’ .

Parku u Semenicës është një nga pyjet më të mëdha të ahut në Evropë dhe ishte përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s këtë verë.

Aktivistët thonw se problemi kryesor është dështimi i ministrisë së mjedisit për të hartuar një plan për të kufizuar prerjet në park

” I kemi kërkuar qeverisë ta zgjidhë këtë problem për 13 vitet e fundit’, ankohen ata.

Megjithëse pamjet e dronit kanë shkaktuar trazira në media, deputetët e opozitës kanë kërkuar masa urgjente nga qeveria për muaj me radhë.

1

2

3

4

Check Also

veturat_infoglobi

Këto janë 5 veturat më të shtrenjta qeveritare në botë

Kur bëhet fjalë për njerëzit e pushtetshëm nga qeveri të ndryshme anë e kënd botës, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *