Rikthehet Liga e Kampionëve, sot luhen tetë ndeshje

Sot do të luhen tetë ndeshjet e javës së 5-të të fazës së grupeve në Ligën e Kampioneve në futboll.

Takimi më interesant i mbrëmjes do të luhet në Ramon Sanchez Pizjuan. Sevilla pothuajse e kualifikuar pret Juventusin në një duel që mund të vendose se cila skuadër do të pozicionohet në vendin e parë të grupit H. Një vit më parë në Andaluzi, Sevilla triumfoi 1-0 ndaj bardhezinjëve ndërsa në Torino këtë edicion përfundoi gjithcka në barazim pa gola. Juventusi ka nevojë për një fitore për tu ngjitur në krye të grupit por pa Dybalan dhe Higuain skuadra e Allegrit do ta ketë shumë të vështirë ndaj Sevillas së Jorge Sampaolit. Në Zagreb, Lyon-i sfidon Dinamon vendase në sfidën tjetër të këtij grupi. Dita nis me duelin e orës 18 që do të zhvillohet në Moskë mes Cska-së dhe Bayer Leverkusenit, ndërsa kryendeshja e grupit E do të zhvillohet në Principatë dhe bëhet fjalë për takimin Monaco-Tottenham. Në grupin F, Leicester i Claudio Rainierit do të kërkojë të sigurojë edhe vendin e parë me një fitore në shtëpi ndaj belgëve të Club Brugge. Vlen kualifikimin sfida tjetër mes Fc Copenhagenit dhe Portos. Në grupin G do të vijojë lufta në distancë për vendin e parë mes kampionëve në fuqi të Europës dhe Borussias së Dortmundit. Verdhezinjtë që kryesojnë kanë një sfidë shumë të lehtë në letër ndaj Legias së Varshavës në Gjermani ndërkohë që Reali i Madridit luan ndaj Sportingut të Lisbonës në Jose Alvalade. Cristiano Ronaldo do të rikthehet si kundërshtar në stadiumin ku hodhi hapat e parë të karrierës së tij.

Programi i ndeshjeve:

Grupi E:

(18.00): CSKA Moska – Leverkusen

(20.45): Monaco – Tottenham

Grupi F:

(20.45): Dortmund – Legia Varshava

(20.45): Sporting Portugal – Real Madrid
Grupi G:

(20.45): FC Copenhague – FC Porto

(20.45): Leicester City – FC Bruges
Grupi H:

(20.45): Seville FC – Juventus

(20.45): Dinamo Zagreb – Lyon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.