Revista prestigjioze Lancet shpalon çka i bën trupit të njeriut koronavirusi

Luftimi i koronavirusit është një betejë kundër të panjohurës për mjekët.

Numri i vdekjeve nga shpërthimi i koronavirusit është rritur në 170, dhe  ka arritur në çdo rajon të Kinës kontinentale.

Autoritetet kineze të shëndetit thanë që kishte 7,711 raste të konfirmuara në vend që nga 29 janari.

Infeksionet janë përhapur edhe në të paktën 15 vende të tjera.

Si e sulmon trupin? Cilët janë simptomat?

Kush ka më shumë të ngjarë të sëmuret rëndë ose të vdesë? Si e trajton?

Tani, një zë nga mjekët në vijën e parë të kësaj epidemie, në Spitalin Jinyintan, në Wuhan, po fillon të japë përgjigje.

Një analizë e hollësishme e 99 pacientëve të parë të trajtuar atje është botuar në revistën mjekësore Lancet.

Të gjithë 99 pacientët e dërguar në spital kishin pneumoni – mushkëritë e tyre ishin të përflakur dhe qeset e vockla ku lëvizin oksigjeni nga ajri në gjak po mbusheshin me ujë.

Simptoma të tjera ishin:

82 kishin ethe
81 kishin një kollë
31 kishin gulçim
11 kishin dhimbje muskulore
nëntë kishin konfuzion
tetë kishin një dhimbje koke
pesë kishin një dhimbje të fytit

Vdekjet e para
Dy pacientët e parë që vdiqën ishin në dukje të shëndetshëm, megjithëse ishin duhanpirës afatgjatë dhe mushkëri të dobësuara.

I pari, një burrë 61 vjeç, pati pneumoni të rëndë kur mbërriti në spital.

Ai kishte në shqetësim akut të frymëmarrjes, domethënë mushkëritë e tij nuk ishin në gjendje të siguronin oksigjen të mjaftueshëm për të mbajtur trupin e tij të gjallë.

Pavarësisht se ishte futur në një ventilator, mushkëritë e tij dështuan dhe zemra e tij ndaloi së rrahuri.

Ai vdiq 11 ditë pasi u pranua.

Pacienti i dytë, një burrë 69 vjeç, gjithashtu kishte sindromën e shqetësimit të frymëmarrjes akute.

Atij i ishte vendosur një paisje mushkërie artificiale ose ECMO (oksigjenim të membranës jashtë-korpusore) por kjo nuk ishte e mjaftueshme.

Ai vdiq nga pneumonia e rëndë dhe shoku septik kur presioni i gjakut dështoi.

Të paktën 10% kanë vdekur 
Që nga 25 janari, nga 99 pacientë:

57 ishin akoma në spital
31 ishin liruar
11 kishin vdekur

Kjo nuk do të thotë që shkalla e vdekjes së sëmundjes është 11%.

Ndryshe ibfoglobi ka raportuar deklaratat e zyrtarëve të OBSH-së, sipas të cilëve shkalla e vdekshmërisë është 2 për qind nga të prekurit.

Punëtorët e tregut
Kafshët e gjalla të shitura në tregun e  Huanan mendohet se janë burimi i infeksionit, i quajtur 2019-nCoV.

Dhe 49 nga 99 pacientët kishin një lidhje të drejtpërdrejtë me tregun:

47 punuan atje, ose si menaxherë ose duke mbajtur stalla
dy ishin blerës që kishin hyrë brenda

Dhe ata që tashmë ishin të sëmurë
Shumica e 99 -ve , kishin sëmundje të tjera që mund t’i kenë bërë ata më të prekshëm nga virusi si “rezultat i funksioneve më të dobëta imune të këtyre pacientëve”:

40 kishin një zemër të dobët ose enë të gjakut të dëmtuara për shkak të kushteve, përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjeve në tru
12 pacientë të tjerë kishin diabet.

Zhvillimet tjera:

Zyrtarët shëndetësorë kanë raportuar rastin e parë në SHBA të transmetimit nga njeriu në njeri i koronavirusit vdekjeprurës . Rreth 250 të kthyer në SHBA dhe për një kohë do të qëndrojnë të izoluar në Kaliforni.

Gjashtë mijë njerëz kanë ngelur në një anije në Itali. Ata nuk u lejua të zbresin pasi një pasagjer kinez u dyshua se kishte koronavirus; megjithatë testet fillestare janë rikthyer si negative

Fluturimet për të marrë qytetarët britanikë dhe të Koresë së Jugut nga Wuhan janë vonuar pasi lejet përkatëse nga autoritetet kineze nuk u realizuan.

Dy avionë me pasagjerë nga Kina tashmë kanë zbarkuar në Japoni e Tokio. Tre pasagjerë deri më tani kanë testuar pozitivë për virusin,

Dy avionë do të fluturojnë në qytetarët e BE-së në shtëpi me 250 shtetas francezë .

@infoglobi @BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.