fbpx

Reçeta

Cinnamon Rolls me kanellë

Cinnamon Rolls 1 gotë qumësht të vakët 2 ve 50 gr sheqer të bardhë 1 lugë sheqer pluhur 1 vanillë sheqer 6 lugë gjalpë të shkrirë 1 lugë të vogël krip 1 lugë të vogël kanellë 1 lugë të madhe maje buke Edhe miell derisa te trashet brumi Fillimisht bëjmë …

Lexo më shumë

Si bëhet frapeja nga banania ?

Si bëhet frapeja e ftohtë nga banania ? Ndjekni këshillat në vazhdim.  Përbërësit e nevojshëm: 2 banane; – 2 dl qumësht; – 2 kupa akullore nga çokollata; – 4 lugë ajkë të ëmbël të rrahur; – 2 lugë biskota të bluara; – thërrmija çokollate. Mënyra e përgatitjes: 1. Shtypni bananet, …

Lexo më shumë

Pitet e gjysheve

Pitet e gjysheve – pite me presh Fillimisht hedhim gjysmë litre ujë në një enë të thellë, pastaj i shtojmë krip dhe miell derisa të bëhet një brum i fortë. E ndajmë brumim në 20 kuleq të vegjël sa arra dhe secilin e hapim me okllai sa shuplaka e dorës, …

Lexo më shumë

Si ta pastroni më së miri spinaqin

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pastrimi i spinaqit, për shkak të përmbajtjes së lartë të mbetjeve të dheut nëpër gjethe. Shpesh herë ndodh që për shkak të mos pastrimit si duhet, gatimet e përgatitura me spinaq të shndërrohet në një siklet të vërtetë nëse ai nuk është pastruar …

Lexo më shumë