Ballina / Reçeta (page 5)

Reçeta

Si të përgatisim kungujtë

kungujt e pjekur

Një recetë shumë e thjeshtë e përgatijtes së kungujve. Piqini ato me pak vezë, djathë dhe thërrime buke dhe do të provoni një shije të mrekullueshme. Përbërësit 1/2 filxhan thërrime buke 1/4 filxhan djathë (i grirë) 2 vezë 3 kungulleshkë Përgatitja 1.Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 220 gradë Celcius. 2.Lyeni një letër alumini me pak yndyrë dhe …

Lexo më shumë

Pogaçe të mbushura

Pogaçe të mbushura

Përbërësit miell ujë të vakët kripë maje Përbërësit e brendshëm qepë speca djathë kripë Hapat Përzieni në të gjithë përbërësit, brumin e mbështjellni me një folje. Përbërësit e brendshëm i preni në copa të vogla dhe i vendosni në një enë ku i përzieni me djathë, kripë dhe specat e …

Lexo më shumë

Sallatë mikse me salcë qumështi

qumështi

Kjo sallatë e freskët është plot me vlera ushqyese dhe shije kremoze që sjell salca e bërë me qumësht. Përbërësit 8 feta proshutë e tymosur 2 feta bukë 2 domate 1 tufë sallatë jeshile 2 qepë e njomë piper 40 gr salcë kosi 40 gr majonezë 25 ml qumësht kripë Përgatitja 1.Prisni bukën në kubikë dhe skuqeni me pak vaj …

Lexo më shumë