Reçeta

Keksa me pluhur sheqeri

Keksa me pluhur sheqeri 1/2 e margarinit në temperaturë dhome 2/3 e gotës sheqer + 2/3 e gotës sheqer pluhur I përzien me mikser. Pastaj ia shton 2 ve 2 gota miell 1 pecivë 1 lugë nes caffe 1/2 gotës kakao. I përzien të gjitha, derisa të bëhet një brum …

Lexo më shumë

Keksa me qokollatë

Keksa me qokollatë 2 ve 1 filxhan të vogël sheqer 1/2 filxhanit vaj 1 pecivë Miell derisa të krijohet një brum i fortë Qokollatë sipas dëshirës ose livore limoni Përgatitja: Përziejmë të gjithë përbërësit. Pastaj bëjmë rrumbullaka të vegjël sa arra. Dhe i pjekim në furrë shumë të nxehtë (250°).

Lexo më shumë

Gurabija fëmijësh

Gurabija fëmijësh! Cili fëmijë nuku gëzohet atyre Përbërësit 3 ve + 1 të kuqe të vezës 3 lugë të mëdha sheqer pluhur 150 gr. margarinë 1 pecivë Edhe miell derisa të krijohet një brum i fortë. Këta përbërës i përzien mirë dhe i ngjesh në tavolinë, derisa të formohet një …

Lexo më shumë

Cinnamon Rolls me kanellë

Cinnamon Rolls 1 gotë qumësht të vakët 2 ve 50 gr sheqer të bardhë 1 lugë sheqer pluhur 1 vanillë sheqer 6 lugë gjalpë të shkrirë 1 lugë të vogël krip 1 lugë të vogël kanellë 1 lugë të madhe maje buke Edhe miell derisa te trashet brumi Fillimisht bëjmë …

Lexo më shumë

Si bëhet frapeja nga banania ?

Si bëhet frapeja e ftohtë nga banania ? Ndjekni këshillat në vazhdim.  Përbërësit e nevojshëm: 2 banane; – 2 dl qumësht; – 2 kupa akullore nga çokollata; – 4 lugë ajkë të ëmbël të rrahur; – 2 lugë biskota të bluara; – thërrmija çokollate. Mënyra e përgatitjes: 1. Shtypni bananet, …

Lexo më shumë

Pitet e gjysheve

Pitet e gjysheve – pite me presh Fillimisht hedhim gjysmë litre ujë në një enë të thellë, pastaj i shtojmë krip dhe miell derisa të bëhet një brum i fortë. E ndajmë brumim në 20 kuleq të vegjël sa arra dhe secilin e hapim me okllai sa shuplaka e dorës, …

Lexo më shumë