fbpx

Reçeta

Supa me krem brokoli

Koha e përgatitjes 30 minuta. Përbërësit për 4 racione: * 1 kokërr qepë e grirë * 300 g brokoli * 450 ml lëng zarzavatesh (ose 1 supë e koncentruar) * 450 ml qumësht gjysmë i skremuar * 60 g djathë parmixhan i grirë * pak arrë e sapogrirë * kripë …

Lexo më shumë

Akullore me banane ????

Nevojitet: (për 4 persona) – 1 kg banane, – 150 g sheqer, – 1 portokall, – 1 limon. Përgatitja: Shtrydhni portokallin dhe limonin, hidheni lëngun në një tenxhere, shtoni sheqerin dhe treteni këtë në zjarr të dobët. Hiqeni para se të arrijë pikën e zierjes. Qëroni bananet dhe tundini me …

Lexo më shumë

Brokoli vetëm me avull

Një kërkim shkencor tregoi se nëse brokoli nuk gatuhet në mënyrën e duhur nuk ka asnjë përfitim. Shkencëtarët arritën të provonin se aftësitë anti-kancer të brokolit zhduken kur ai konsumohet pas zierjes apo vendosjes në mikrovalë. E vetmja mënyrë në të cilën sulforaphani, përbërësi që lufton kancerin mbetet në brokoli …

Lexo më shumë

Ushqimi që largon lodhjen

Stina e pranverës është ajo periudhë e cila na bën të ndjejmë lodhje herë pas here. Ka raste kur ne dëshirojmë të bëjmë shumë aktivitete të ndryshme, por është lodhja ajo që na privon herë pas here. Është e rëndësishme që ju të përdorni produktet e duhura ushqimore që ju …

Lexo më shumë

Domate me oriz

Përbërësit – 8 domate – 8 luge oriz – 5 patate – vaj ulliri – borzilok, rigon, piper, kripe – majdanoz i grire Përgatitja Lani domatet, me pas pritni pjesën e sipërme te tyre, e cila do te behet pjesa mbuluese e domateve te mbushura. Boshatisni me kujdes tulin e …

Lexo më shumë