Reçeta

Tortë me kafe dhe arra

Përbërësit për kore (biskotë): 3 vezë një lugëz kakao 3 lugë arra 3 lugë miell 3 lugë sheqer Përbërësit për mbushje: 250 g sheqer 1 të verdhë të vezës 2 filxhanë kafe të zier 250 g margarinë Përgatitja: Arrat imtësohen, tunden të verdhat me sheqer, u shtohet mielli, niseshteja, kakaoja …

Lexo më shumë

Picë e shpejtë

Përbërësit: 1 filxhan e gjysmë miell, 3/4 kripë, 1 lugë çaji me maja, 1/2 filxhan me ujë dhe një lugë gjelle vaj Përgatitja: Nxehet furra në 450 gradë. Në një tas të madh, përzieni miellin, kripën dhe majen. Pastaj, hidheni ujin dhe vajin në tas. Pasi e keni bërë brumin, …

Lexo më shumë

Tortë me mollë

Përbërësit: 250 gr gjalpë 250 gr sheqer 5 vezë Një pako sheqer vanilje Nje pako pluhur per pjekje 1 kg molla 350 gr miell Përgatitja: 1.Mollëve ua heqim lëvoren dhe bërthamat dhe i presim në feta. 2.Rrahim gjalpin me mikser pastaj ia shtojmë vezët,sheqerin dhe sheqer vaniljen. Pasi të përzihen …

Lexo më shumë

Kifle të shpejta me djathë

Përbërësit: Miell 2 të bardhët e vezës 100 gr gjalpë 1 gotë kos 1 pluhur për pjekje Djathë Kripë Përgatitja: Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën. Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin dhe gjalpin e zbutur. Miell …

Lexo më shumë

Puding me biskota

Nëse dëshironi diçka të ëmbël dhe të shijshme, atëherë kjo recetë është për ju. Kjo është një nga ëmbëlsirat më të lehta dhe e shijshme për t’u ngrënë… Përbërësit: 10 biskota 2 lugë rum 4 vezë 1 litër qumësht 2 qese sheqer vanilje 220 gr. sheqer Disa lugë marmeladë të …

Lexo më shumë

Pse kosi duhet konsumuar çdo ditë!

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet ngrënë çdo ditë. Ka shumë vlera si dhe elementë apo ushqyes të lartë. Për më tepër, lufton gripin, dhe redukton kile. I nevojshëm për organizmin Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai …

Lexo më shumë

Pjepri- fruti më i shëndetshëm

Një prej vlerave më ushqyese dhe që bënë pjesë edhe në kategorinë e frutave më të shëndetshëm është pjepri, që identifikohet për vetitë antistres, lufton të nxehtin dhe parandalon plakjen. Pjepri është mjaft i kultivuar dhe i njohur jo vetëm nga fermerët, por nga të gjithë njerëzit në vendin tonë. …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!