Reçeta

Puding me biskota

Nëse dëshironi diçka të ëmbël dhe të shijshme, atëherë kjo recetë është për ju. Kjo është një nga ëmbëlsirat më të lehta dhe e shijshme për t’u ngrënë… Përbërësit: 10 biskota 2 lugë rum 4 vezë 1 litër qumësht 2 qese sheqer vanilje 220 gr. sheqer Disa lugë marmeladë të …

Lexo më shumë

Pse kosi duhet konsumuar çdo ditë!

Kosi është ushqimi që dietologët sugjerojnë se duhet ngrënë çdo ditë. Ka shumë vlera si dhe elementë apo ushqyes të lartë. Për më tepër, lufton gripin, dhe redukton kile. I nevojshëm për organizmin Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai …

Lexo më shumë

Pjepri- fruti më i shëndetshëm

Një prej vlerave më ushqyese dhe që bënë pjesë edhe në kategorinë e frutave më të shëndetshëm është pjepri, që identifikohet për vetitë antistres, lufton të nxehtin dhe parandalon plakjen. Pjepri është mjaft i kultivuar dhe i njohur jo vetëm nga fermerët, por nga të gjithë njerëzit në vendin tonë. …

Lexo më shumë

Freskohuni me reçetat verore

Vera erdhi dhe ushqimet e ngrohta nuk janë më zgjedhjet tona të parapëlqyera. Jemi gjithnjë e më shumë në kërkim të freskisë, jo vetëm të pijeve, por edhe të ushqimit. Qëndroni larg sobës së gatimit këtë sezon, sepse ne sjellim për ju disa receta verore që nuk kanë nevojë të …

Lexo më shumë

Sallatë dhe mjaltë

Lajme dhe prisni perimet ne nje pjate sallate. Rrahim gjithe perberesit e sause-it gjersa te behen nje sasi dhe e hedhim siper sallates qe kemi prere. Shtojme pak kripe e pak djathe te drire. Per sause mjalit: 1 1/2 l caji . mjalte 1 filxhan  kafe uthull balsamic 3 1/2 …

Lexo më shumë