fbpx

Reçeta

Receta Homemade për kujdesin e lëkurës

Kujdesuni për lëkurën tuaj më reçeta të cilat mund ti bëni edhe në shtëpi. Shkruan: Elmedina Bajgora Vajrat thelbësorë kanë përfitime të mahnitshme për lëkurën tuaj.Ka kaq shumë mënyra për të përfshirë vajra thelbësorë të mrekullueshëm në rutinën tuaj të lëkurës sipas Jamie Stewart e cila rekomandoi receta homemade. Vaj …

Lexo më shumë

Pse duhet të konsumojmë shegë

shega

Shegat përmbajnë qindra fara të vogla që kanë ngjyrë pembe të çelët. Ato konsideroheshin si pemë e parajsës në kulturat e lashta. Jo vetëm se kanë kombinim të veçantë se është e lehtë të përtyhen dhe janë të lëngshme. Përveç tjerash, ato kanë edhe vlera ushqyese që e bëjnë aq …

Lexo më shumë

Të mirat e xhenxhefilit

Xhenxhefili ka veti të mrekullueshme shëruese dhe është testuar për shumë probleme shëndetësore. Mund të bëhet gjithashtu nga vaji në kombinim me vajin e ullirit për të kuruar simptomat e ftohjes dhe viruseve. Përveç kësaj, është i përshtatshëm për masazh të trupit, veçanërisht për relaksim pas një periudhe stresuese, transmeton …

Lexo më shumë

Spinaq me djathë

Përbërësit: – 1 kg spinaq, – 1 qepë, – 2 thelpinjë hudhre, – 150 ml ajkë, – 150 g kaçkavall, – 1 lugë vaj, – kripë, piper. Përgatitja: Spinaqin e lajmë dhe e grijmë, presim hudhrën imët. Në tenxhere nxehim vajin dhe në të fërgojmë qepën dhe hudhrën, i shtojmë …

Lexo më shumë

Byrek me miell misri dhe spinaq

Një recetë fantastike, e cila shijon pa masë sidomos kur përgatitet në shtëpi e serviret e ngrohtë, shoqëruar me kos a dhallë të freskët. Recetën e përgatitjes së byrekut me petë misri, një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje dhe e shëndetshme gjithashtu . Byreku me miell misri është ideal …

Lexo më shumë