Reçeta

Tortë me kafe dhe arra

Përbërësit për kore (biskotë): 3 vezë një lugëz kakao 3 lugë arra 3 lugë miell 3 lugë sheqer Përbërësit për mbushje: 250 g sheqer 1 të verdhë të vezës 2 filxhanë kafe të zier 250 g margarinë Përgatitja: Arrat imtësohen, tunden të verdhat me sheqer, u shtohet mielli, niseshteja, kakaoja …

Lexo më shumë

Picë e shpejtë

Përbërësit: 1 filxhan e gjysmë miell, 3/4 kripë, 1 lugë çaji me maja, 1/2 filxhan me ujë dhe një lugë gjelle vaj Përgatitja: Nxehet furra në 450 gradë. Në një tas të madh, përzieni miellin, kripën dhe majen. Pastaj, hidheni ujin dhe vajin në tas. Pasi e keni bërë brumin, …

Lexo më shumë

Tortë me mollë

Përbërësit: 250 gr gjalpë 250 gr sheqer 5 vezë Një pako sheqer vanilje Nje pako pluhur per pjekje 1 kg molla 350 gr miell Përgatitja: 1.Mollëve ua heqim lëvoren dhe bërthamat dhe i presim në feta. 2.Rrahim gjalpin me mikser pastaj ia shtojmë vezët,sheqerin dhe sheqer vaniljen. Pasi të përzihen …

Lexo më shumë

Kifle të shpejta me djathë

Përbërësit: Miell 2 të bardhët e vezës 100 gr gjalpë 1 gotë kos 1 pluhur për pjekje Djathë Kripë Përgatitja: Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën. Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin dhe gjalpin e zbutur. Miell …

Lexo më shumë

Puding me biskota

Nëse dëshironi diçka të ëmbël dhe të shijshme, atëherë kjo recetë është për ju. Kjo është një nga ëmbëlsirat më të lehta dhe e shijshme për t’u ngrënë… Përbërësit: 10 biskota 2 lugë rum 4 vezë 1 litër qumësht 2 qese sheqer vanilje 220 gr. sheqer Disa lugë marmeladë të …

Lexo më shumë