Ballina / Reçeta (page 18)

Reçeta

Torta e dehur festive

embelsira

Përbërësit: Për biskotë: ▪ 3 vezë ▪ 100 g sheqer pluhur ▪ kripë sa mund të merret me një gisht ▪ 100 g miell ▪ 1 lugë pluhur për simite Për fill: ▪ 370 g vishnje komplot ▪ 170 g qershi të sheqerosura ▪ 10 fletë xhelatinë ▪ lëng nga …

Lexo më shumë

Ëmbëlsira për fundvit (VIDEO)

  Pasi që festat e fundvitit janë afër. Padyshim se një faktor shumë i rëndësishëm është ushqimi. Pjesë e  ushqimit janë edhe ëmbëlsirat e ndryshme dhe me numër të madh. Shumë nga grat dhe meshkujt nuk kanë ide se si të përgadisin ëmbëlsira që i njgjajn festave të fundvitit. Andaj …

Lexo më shumë

Pitalka shtëpie

Perbersit: 600 gr miell 300 ml uje te vaket 6 luge vaj 1 luge sheqer 1 luge e vogel krip Maja birre(kvasac,brum bukve etj) Udhezimet: Ne nje ene qesim ujine vaket,maja birren,ssheqerin dhe leme te fermentohet. Miellin e perziejme me kripen,dhe shtojme ngadale  ujin  dhe maja birren e fermentuar. Shtojme …

Lexo më shumë

Tortë me kafe dhe arra

Përbërësit për kore (biskotë): 3 vezë një lugëz kakao 3 lugë arra 3 lugë miell 3 lugë sheqer Përbërësit për mbushje: 250 g sheqer 1 të verdhë të vezës 2 filxhanë kafe të zier 250 g margarinë Përgatitja: Arrat imtësohen, tunden të verdhat me sheqer, u shtohet mielli, niseshteja, kakaoja …

Lexo më shumë