Ballina / Reçeta (page 18)

Reçeta

Akullore me banane ????

Nevojitet: (për 4 persona) – 1 kg banane, – 150 g sheqer, – 1 portokall, – 1 limon. Përgatitja: Shtrydhni portokallin dhe limonin, hidheni lëngun në një tenxhere, shtoni sheqerin dhe treteni këtë në zjarr të dobët. Hiqeni para se të arrijë pikën e zierjes. Qëroni bananet dhe tundini me …

Lexo më shumë

Brokoli vetëm me avull

Një kërkim shkencor tregoi se nëse brokoli nuk gatuhet në mënyrën e duhur nuk ka asnjë përfitim. Shkencëtarët arritën të provonin se aftësitë anti-kancer të brokolit zhduken kur ai konsumohet pas zierjes apo vendosjes në mikrovalë. E vetmja mënyrë në të cilën sulforaphani, përbërësi që lufton kancerin mbetet në brokoli …

Lexo më shumë

Domate me oriz

Përbërësit – 8 domate – 8 luge oriz – 5 patate – vaj ulliri – borzilok, rigon, piper, kripe – majdanoz i grire Përgatitja Lani domatet, me pas pritni pjesën e sipërme te tyre, e cila do te behet pjesa mbuluese e domateve te mbushura. Boshatisni me kujdes tulin e …

Lexo më shumë

Rafaello

PËRBËRËSIT: 300 gram arra kokos 1/2 kg sheqer 400 gram qumësht pluhur 250 gram margarinë 2 vanilin sheqer 2 filxhana çaji ujë lajthia sipas dëshirës PËRGADITJA: 2 filxhana uji i vendosim në një tenxhere dhe e lëme të zihet. I hedhim margarinë ,sheqerin pasi të zihet dhe e heqim nga …

Lexo më shumë