Reçeta

Kokos me fara të ndryshme

Një mëngjes shumë i shëndetshëm, i lehtë dhe i shijshëm. Përbërësit 50 gr vaj kikiriku 75 ml shurup panje 300 gr tërshërë 50 gr fara kungulli 50 gr fara luledielli 50 gr fara liri (në ngjyrë të artë) 1/2 lugë gjelle kanellë 1 lugë çaji xhenxhefil 50 gr arrë kokosi boronica kos Përgatitja 1.Ngrohim paraprakisht furrën në 180ºC. Nxehim vajin …

Lexo më shumë

Levrek me kërpudha

Gatuajeni ndryshe kësaj here levrekun, duke i shtuar kërpudhat, një perim super i shijshëm dhe me vlera ushqimore Përbërësit 3 lugë gjalpë pa kripë (gjelle) 5 kokrra qepë e kuqe (të grira imët) 2 tufa gjethe trumzë (të freskët) kripë kosher piper (i bluar në çast) 300 gr kërpudha Crimini 1 kg levrek (i prerë në copa dhe i pastruar …

Lexo më shumë

Pogaçe me patate

Përbërësit 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë 1 maje 1 lugë të gjellës sheqer 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 lugë kripë Për përbërësit e patatës 2 patate te ziera 1 luge te gjelles vaj vegjetal 1 lgue te gjelles salcë biber i kuq Hapat Përbërësit e …

Lexo më shumë

Akullorja nga shalqiri

Akullorja nga shalqiri

Këtu mund ta gjeni recetën për përgatitjen e akullores nga shalqiri Përbërësit 3,5 gota shalqi 6 lugë të gjellës mjaltë 1 lugë të gjellës lëng limoni 1/2 gota jogurt 6 kivi 1 lugë të gjellës çokollatë copëza Si të realizoni? 1. Shalqirin dhe lëngun e limonit e vendosni në blender, …

Lexo më shumë

Qofte buke të mbushur me mocarela

Një recetë mjaft interesante për përgatitjen e qofteve, por me bukë dhe mocarela. Me shumë shije dhe krokante njëkohësisht, kjo pjatë do t’ju pëlqejë me siguri. Përbërësit 1 gotë qumësht 1 vezë 350 gr bukë (të ndenjur) 1 thelpi hudhër djathë kaçkavall (i grirë) majdanoz 150 gr Mocarela vaj kripë piper Përgatitja 1.Futeni bukën e ndjenjur në …

Lexo më shumë

Sallatë verore me thjerrëza

Një sallatë e shijshme me fibra, tepër e shëndetshme, e lehtë dhe e ushqyeshme. Erëzat e ndryshme i japin shije thjerrëzave dhe kungullit. Përbërësit 1 e gjysmë filxhanë çaji thjerrëza (të thara) 1 kungull (të njomë, mesatar, të pastruar dhe të prerë në copa në formë kubike) 2 bishta selino (të pastruar dhe të prerë në …

Lexo më shumë

Krem-çorba nga domatet

Përbërësit: – 500 ml salcë domatesh, – 300 ml ujë, – 2 karota, – 1 qepë, – 2 patate, – Kripë, – Piper, – Pak majdanoz Përgatitja: Qepën, karotën dhe pataten zieni në pak ujë pastaj me mikser bluani të gjitha dhe shtoni salcën e domates. Lini që të vlojnë …

Lexo më shumë

Dieta dy javore japoneze

vegjetarianet

Gjatë kësaj diete dyjavore mund të llogarisni në humbjen e deri shtatë kilogramëve. Dy-tri ditët e para mund të jenë të vështira, por pastaj çdo gjë shkon shumë lehtë. Mund ta mbani në çfarëdo stine, sepse ushqimet e përfshira në këtë dietë janë në dispozicion gjatë tërë vitit. Dieta ka …

Lexo më shumë