Reçeta

Qengj me djathë dhe vezë

Përbërësit 800 gr mish qengji 4 kokrra vezë 80 gr djathë Pecorino (i copëtuar) 200 ml verë e bardhë 1 thelpi hudhër 1 degë rozmarinë gjysmë kokërr lëng limoni 3 lugë gjelle vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper Përgatitja 1.Pastroni mishin nga dhjami dhe priteni në kubikë rreth 3 centimër. 2.Hidhni në tigan vaj ulliri, hudhrën e prerë përgjysmë …

Lexo më shumë

Si të përgatisim krepa

Për brumin: • 200g miell • 2 vezë • 40g sheqer • 500ml qumësht • 1 majë thike kripë Gjithashtu na duhet: pak gjalpë për skuqjen e tyre reçelra të ndryshëm për t’i servirur Përgatitja: 1. Përziejmë të gjithë përbërësit për brumin në një tas dhe si rezultat kemi një …

Lexo më shumë

Sallatë me oktapod

Një sallatë unike me një nga frutat e detit më të shijshme. Çfarë përbërësish duhen shtuar për ta bërë të përkryer? Përbërësit 1.2 kg oktapod 1 degë trumëz 1 gjethe dafine vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper majdanoz limon Përgatitja 1.Për përgatitjen e kësaj recete, pastrojeni dhe lajeni oktapodin, vendoseni në një enë, …

Lexo më shumë

Supë greke me limon

Një supë e mrekullueshme dhe plot vlera ushqyese për një vakt zemre. Përgatitet shumë thjeshtë dhe është ideale për të gjithë familjen tuaj. Shijojeni! Përbërësit: 8 gota lëng pule 50 gram oriz 2 vezë 60 ml lëng limoni 1 lugë gjelle mente 1 lugë gjelle majdanoz Kripë Piper Përgatitja: Kombinoni …

Lexo më shumë

Sallatë me magnezium

Përbërësit 500 gr spinaç 1 lugë të gjellës vaj vegjetal 100 gr oriz ½ limon 1 gote ujë ½ lugë të çajit kripë dhe piper i zi Hapat 1. Spinaçin pastrone mirë, vëni në kullojse. Orizin derdhni në një tenxhere duke ia hedhur një gote ujë, zieni orizin dhe pas …

Lexo më shumë

Salmon me perime

Recetë me një mënyrë të veçantë përgatitjeje. Një pjatë me një shije fantastike. Përbërësit: ▪ 2 fileta salmoni të freskët ▪ 2 kunguj ▪ 2 karota ▪ 2 speca të kuq ▪ 2 lugë vaj ulliri ▪ Salcë soje ▪ Susam ▪ Majdanoz ▪ Kripë, piper Përgatitja: Fillimisht marinojmë salmonin …

Lexo më shumë

Muffina çokollate

3 vezë 3/4 gota sheqer i bardhë 2 lugë të gjellës sheqer i kaftë 3/4 lugë të gjellës vaj vegjetal 1 gotë qumësht 1 pluhur pjekje 2 lugë të gjellës kakao 3 lugë të gjellës miell 4-5 lugë të gjellës çokollatë Hapat Qumështin e ngrohim dhe e përziejmë me kakao, …

Lexo më shumë

Shafrani, si ta përdorni ate

Shafrani është një erëz e çmuar, e cila përftohet nga bima me emër Crocus Sativus (nga latinishtja). Përmendet për herë të parë në shkrimet e shenjta, në Papirusin egjiptian të Ebers-it (1500 p.l.k), si dhe në Testamentin e Vjetër. Cilësitë e shafranit njiheshin qysh në lashtësi (egjiptianët e lashtë ishin …

Lexo më shumë