Reçeta

Tortiglioni me gorgonzola

E shpejtë dhe e thjeshtë. Kjo recetë vjen në tryezë për 20 minuta. Përbërësit 500 gr tortelini 120 gr djathë Gorgonxola 40 gr gjalpë 3 lakër (belge) shafran (indie) gjethe dafine kripë Përgatitja 1.Gatuani në fillim tortelinit në ujë të bollshëm, me kripë për 8 minuta. 2.Pastroni radhiqet belge dhe prejini. Në një tigan hidhni pak …

Lexo më shumë

Ullinj të mbushur me djathë

Minivakt i shkëlqyer para darkës, i kripur mjaftueshëm për t’iu shtuar dëshirën për të pirë dhe minimizuar efektet. Përbërësit 60 gr djathë dhie (i freskët, në temperaturën e dhomës) 2 lugë djathë kaçkavall (i grirë hollë) 1 lugë erëza (si trumzë, majdanoz etj.) 1 thelpi hudhër (e vogël) 1 lugë çaji lëng limoni kripë (e trashë) piper 24 ullinj (të mëdhenj) 3 …

Lexo më shumë

Tartar karkaleci

I keni provuar karkalecët në formën e tyre më të shijshme? Kjo është receta më e veçantë për t’u provuar.. Përbërësit 3 karkaleca 1 lëkurë portokalli 1 kokërr limon vaj ulliri kripë piper 5 gr majdanoz 5 gr kaper 1 spec i kuq(gogozhare) Përgatitja 1.Pastroni karkalecin dhe prijeni në copa të vogla dhe marinojeni me kripë, …

Lexo më shumë

Sushi me banane

Kjo recetë do të bëhet shumë e dashur për fëmijët tuaj, sepse ka si përbërës ‘Nutella’ dhe banane. Përbërësit 60 gr sheqer pluhur 1 vezë 165 ml qumësht (i freskët) 75 gr miell i tipit 00 20 gr gjalpë 12 gr kakao pluhur (e hidhur) gjysmë shkop vanilje 20 gr bajame ((të prera hollë)) 3 lugë kokos (i thatë) 6 banane (të vogëla) 20 gr lajthi …

Lexo më shumë

Çfarë përfitimesh ju sjell brokoli

Shpesh lexojmë për përfiitimet e shumta shëndetësore të perimeve të gjelbra. Duke filluar nga vetitë antioksidante e deri tek ato që luftojne qelizat kancerogjene, kemi një mori benefitesh nga konsumimi i tyre. Në këtë artikull do të veçojmë brokolin, i cili bën pjesë në familjen e lakrave. Më poshtë gjeni …

Lexo më shumë