Reçeta – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Thu, 10 Oct 2019 21:38:33 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Çokollata e shijshme në tortë https://infoglobi.com/cokollata-e-shijshme-ne-torte/ https://infoglobi.com/cokollata-e-shijshme-ne-torte/#respond Sat, 12 Oct 2019 19:17:10 +0000 https://infoglobi.com/?p=151464 Çokollata e shijshme në tortë

Embëlsirë me qokollatë! 5 ve 15 lugë sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 18 lugë miell 1 pecive 1 pako kakao Të gjitha i përzien bashk me mikser, pastaj brumin e pjek ne 200 grade. Kur te piqet e shpon ne disa vende me rremojse dhe ia hedh nje qokollate te shkrire dhe 1 …

The post Çokollata e shijshme në tortë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/cokollata-e-shijshme-ne-torte/feed/ 0
Gurabija me 3 lloje mielli https://infoglobi.com/gurabija-me-3-lloje-mielli/ https://infoglobi.com/gurabija-me-3-lloje-mielli/#respond Fri, 11 Oct 2019 19:29:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=151468 Gurabija me 3 lloje mielli

Gurabija 2 ve 1/2 e gotes sheqer 1/2 e gotes vaj 1 gote miell gruri 1 gote miell integral 1 gote miell misri 1 pecive Te gjitha keto i perzijme bashk, pastaj sipas deshires i shtojme kikirika te bluar, rrush te terur, arra ose livore limoni. Pastaj i ben rrumbullaka dhe i shtyp pak me …

The post Gurabija me 3 lloje mielli appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/gurabija-me-3-lloje-mielli/feed/ 0
Keksa çokollate https://infoglobi.com/keksa-cokollate/ https://infoglobi.com/keksa-cokollate/#respond Thu, 10 Oct 2019 19:17:12 +0000 https://infoglobi.com/?p=151461 Keksa çokollate

Të shijshme ! 125 gr gjalpe Gold te ndare ne copa 100 gr sheqer pluhur 2 ve 1 sheqer vanille 3 luge te gjelles kakao 300 gr miell 1 pecive

The post Keksa çokollate appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/keksa-cokollate/feed/ 0
Keksa të vegjël fëmijësh https://infoglobi.com/keksa-te-vegjel-femijesh/ https://infoglobi.com/keksa-te-vegjel-femijesh/#respond Wed, 09 Oct 2019 19:17:14 +0000 https://infoglobi.com/?p=151457 Keksa të vegjël fëmijësh

Keksa 1 ve 1 filxhan të vogël sheqer. I perzien bashk, pastaj ia shton një gjysmë margarine, 1 filxhan te vogel vaj dhe 1 filxhan te vogel uje te ftohte. Miell i hedh sipas nevojes dhe i ben ne forma sipas deshires.

The post Keksa të vegjël fëmijësh appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/keksa-te-vegjel-femijesh/feed/ 0
Bukë të shkrifta për mëngjes https://infoglobi.com/buke-te-shkrifta-per-mengjes/ https://infoglobi.com/buke-te-shkrifta-per-mengjes/#respond Tue, 08 Oct 2019 19:17:17 +0000 https://infoglobi.com/?p=151454 Bukë të shkrifta për mëngjes

Bukë 2 gota jogurt ose kos, pak krip, Miell derisa te trashet brumi edhe 1 pecive. I ngjesh.I ndan ne kuleq edhe i hap sa kuleqet per pite. I lyen me ve edhe i pjek ne furre shume te nxehte

The post Bukë të shkrifta për mëngjes appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/buke-te-shkrifta-per-mengjes/feed/ 0
Ëmbëlsira me tri ngjyra, e shijshme! https://infoglobi.com/embelsira-me-tri-ngjyra-e-shijshme/ https://infoglobi.com/embelsira-me-tri-ngjyra-e-shijshme/#respond Mon, 07 Oct 2019 19:17:20 +0000 https://infoglobi.com/?p=151451 Ëmbëlsira me tri ngjyra, e shijshme!

Ëmbëlsirë me tri peta ! Peta e parë; 5 ve,  5 lugë sheqer, 1 vanillë sheqer, 5 lugë vaj, 5 lugë miell, 1 pecivë Të gjitha këto i përzien bashk dhe i pjek në furrë të parangrohur në 250 gradë. Pasi të futet ëmbëlsira në furrë, e ndal në 200 gradë. Peta e bardhë; E …

The post Ëmbëlsira me tri ngjyra, e shijshme! appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/embelsira-me-tri-ngjyra-e-shijshme/feed/ 0
Pogaçet e vogla, të shkrifta për mëngjes https://infoglobi.com/pogacet-e-vogla-te-shkrifta-per-mengjes/ https://infoglobi.com/pogacet-e-vogla-te-shkrifta-per-mengjes/#respond Sun, 06 Oct 2019 19:17:24 +0000 https://infoglobi.com/?p=151448 Pogaçet e vogla, të shkrifta për mëngjes

Pogaçe të vogla ! Receta: 2 gota kos 1 luge te vogel krip 1 pecive Miell derisa te trashet brumi. I perzien te gjitha bashk, dhe e formon nje kulaq te madh, te cilin e shtrin me t’holluese sa per te mos u shkyer peta. Pastaj i pren ne forma te ndryshme dhe i lyen …

The post Pogaçet e vogla, të shkrifta për mëngjes appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/pogacet-e-vogla-te-shkrifta-per-mengjes/feed/ 0
Petë të mbushura sipas dëshirës https://infoglobi.com/pete-te-mbushura-sipas-deshires/ https://infoglobi.com/pete-te-mbushura-sipas-deshires/#respond Sat, 05 Oct 2019 18:55:36 +0000 https://infoglobi.com/?p=151471 Petë të mbushura sipas dëshirës

Tortilla / fajitas Për përgatitjen e tortilave (petëve) së pari marrim një gotë ujë të vakët, 3 gota miell, 1 pecivë, pak krip dhe gjysmë gote vaj ulliri ose vaj luledielli. Këtë brum e ndajmë në kuleq të vegjël të cilët i hapim sa një tigan i madh. I pjekim në tigan të nxehtë pa …

The post Petë të mbushura sipas dëshirës appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/pete-te-mbushura-sipas-deshires/feed/ 0
A i keni parë mantiat më të shijshme në qytet ? https://infoglobi.com/a-i-keni-pare-mantiat-me-te-shijshme-ne-qytet/ https://infoglobi.com/a-i-keni-pare-mantiat-me-te-shijshme-ne-qytet/#respond Fri, 04 Oct 2019 18:55:32 +0000 https://infoglobi.com/?p=151474 A i keni parë mantiat më të shijshme në qytet ?

Mantia Per brumin: Merr 700 ml uje te vaket Krip Dhe miell derisa te behet nje brum i forte Kete brum e ndan ne dy pjese dhe prej dy pjeseve nxjerr nga dhjete kuleq te cilet i shtrik me holluese edhe i lyen me vaj…edhe i qet siper njeri tjetrit. Pastaj keta kuleq i shtrin …

The post A i keni parë mantiat më të shijshme në qytet ? appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/a-i-keni-pare-mantiat-me-te-shijshme-ne-qytet/feed/ 0
Kek në formë tjetër me karrota https://infoglobi.com/kek-ne-forme-tjeter-me-karrota/ https://infoglobi.com/kek-ne-forme-tjeter-me-karrota/#respond Thu, 03 Oct 2019 18:55:28 +0000 https://infoglobi.com/?p=151477 Kek në formë tjetër me karrota

Kek me karrota 4 ve 200 gr sheqer 1 vanilla sheqer 2 lugë pecivë 2 lugë sodë buke 300 gr miell 100 gr arra 100 gr rrush të thatë 3 karrora të mëdha të grira në rende 100 ml vaj Të gjitha këto i përzien dhe i fut në furrë të ngrohur në 200 gradë.

The post Kek në formë tjetër me karrota appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kek-ne-forme-tjeter-me-karrota/feed/ 0