Ballina / Reçeta

Reçeta

Si bëhet frapeja nga banania ?

Si bëhet frapeja e ftohtë nga banania ? Ndjekni këshillat në vazhdim.  Përbërësit e nevojshëm: 2 banane; – 2 dl qumësht; – 2 kupa akullore nga çokollata; – 4 lugë ajkë të ëmbël të rrahur; – 2 lugë biskota të bluara; – thërrmija çokollate. Mënyra e përgatitjes: 1. Shtypni bananet, …

Lexo më shumë

Pitet e gjysheve

Pitet e gjysheve – pite me presh Fillimisht hedhim gjysmë litre ujë në një enë të thellë, pastaj i shtojmë krip dhe miell derisa të bëhet një brum i fortë. E ndajmë brumim në 20 kuleq të vegjël sa arra dhe secilin e hapim me okllai sa shuplaka e dorës, …

Lexo më shumë

Si ta pastroni më së miri spinaqin

Një sfidë e vërtetë është për amvisat pastrimi i spinaqit, për shkak të përmbajtjes së lartë të mbetjeve të dheut nëpër gjethe. Shpesh herë ndodh që për shkak të mos pastrimit si duhet, gatimet e përgatitura me spinaq të shndërrohet në një siklet të vërtetë nëse ai nuk është pastruar …

Lexo më shumë

Petulla të shpejta për mëngjes

Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen por edhe miqtë e të afërmit. Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim në krye të listës së gatimeve shqiptare …

Lexo më shumë

Smoothi me fiq dhe mjaltë

Kur dëshironi të filloni mëngjesin me një racion të shëndetshme, por gjithashtu dëshironi të jetë e ëmbël, atëherë kjo pije që do t’ua lë ‘gojën mjaltë’ është zgjidhja e duhur. Përbërësit e nevojshëm: 3/4 filxhan kos 1/4 filxhan qumësht 4 fiqë 1 lugë gjelle mjaltë 1 lugë çaji ekstrakt vanilje …

Lexo më shumë