Ballina / Reçeta

Reçeta

Domate dhe vezë të skuqura

Të skuqura së bashkë, vezët dhe domatet përbëjnë një ushqim të shpejtë plot proteina dhe kalorik, të përshtatshëm për mëngjes. Përbërësit 2 lugë vaj avokadoje 6 kokrra vezë (të rrahura) 4 domate (të pjekura, të ndara në feta) 2 qepë e njomë (të prera imët) Përgatitja 1.Nxehim 1 lugë gjelle vaj avokadoje në një tigan në temperaturë …

Lexo më shumë

Provoni një detoks organizmit me perime të skuqura

perimet e skuqura

Organizmi ka nevojë të detoksikohet e, që kjo të ndodhë shpëtimi janë perimet. Merrni shijen maksimale nga perimet e stinës, si dhe të gjithë elementët më të vlefshëm për organizmin tuaj. Përbërësit 30 gr karotë (të pastruara) 30 gr lakra (brukseli) 30 gr qepë (e pastruar) 1 karçof 5 feta portokall 1 fetë lëng portokalli 5 feta limon 2 lugë vaj …

Lexo më shumë

Si të përgatisim kungujtë

kungujt e pjekur

Një recetë shumë e thjeshtë e përgatijtes së kungujve. Piqini ato me pak vezë, djathë dhe thërrime buke dhe do të provoni një shije të mrekullueshme. Përbërësit 1/2 filxhan thërrime buke 1/4 filxhan djathë (i grirë) 2 vezë 3 kungulleshkë Përgatitja 1.Ngrohni fillimisht furrën në temperaturën 220 gradë Celcius. 2.Lyeni një letër alumini me pak yndyrë dhe …

Lexo më shumë

Pogaçe të mbushura

Pogaçe të mbushura

Përbërësit miell ujë të vakët kripë maje Përbërësit e brendshëm qepë speca djathë kripë Hapat Përzieni në të gjithë përbërësit, brumin e mbështjellni me një folje. Përbërësit e brendshëm i preni në copa të vogla dhe i vendosni në një enë ku i përzieni me djathë, kripë dhe specat e …

Lexo më shumë