Receta Homemade për kujdesin e lëkurës

Kujdesuni për lëkurën tuaj më reçeta të cilat mund ti bëni edhe në shtëpi.

Shkruan: Elmedina Bajgora

Vajrat thelbësorë kanë përfitime të mahnitshme për lëkurën tuaj.Ka kaq shumë mënyra për të përfshirë vajra thelbësorë të mrekullueshëm në rutinën tuaj të lëkurës sipas Jamie Stewart e cila rekomandoi receta homemade.

Vaj esencial i xhenxhefilit
Vaji i xhenxhefilit ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe reumatizmës, si dhe frakturave.Vaji i xhenxhefilit është përgjithësisht i sigurt, por sigurohuni që të mos e përdorni në përqendrime të forta.
Ju lutemi bëni një provë për copëza të lëkurës përpara se të përdorni vaj xhenxhefili, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme.
Ajo që ju nevojitet
1 ½ gota vaj ulliri
1 gotë xhenxhefil të freskët.
Udhëzim :
1) Shpëlani xhenxhefilin tuaj tërësisht; lejo që të thahet plotësisht ose për disa orë. Prishni xhenxhefilin duke përdorur një rende djathi.
2) Derdhni vajin e ullirit në një tas të sigurt në furrë. Shtoni xhenxhefil dhe përzieni mirëtë kombinohen.
3) Transferoni përzierjen tuaj në furrë; lëreni të ziejë në 60 gradë C për të paktën 2 orë.
4) Derdhni përzierjen tuaj përmes një leckë djathë të pa bashkuar në mënyrë që të filtroni vajin e xhenxhefilit.
5) Derdhni vajin e xhenxhefilit në shishe të pastra; ruajeni në një vend të freskët dhe të thatë.
Ruani deri në 6 muaj

Scrub të karotës për pastrimin e trupit
Ajo që ju nevojitet
1 gotë sheqer
1/4 filxhan vaj ulliri
Ngjyrosje e ushqimit portokalli
8 pika vaj esencial të livandës
Udhëzim:
1) Shtoni sheqerin dhe vajin e ullirit në një tas përzierës; tani shtoni ushqim portokallipër t’u ngjyrosur.
2) Tjetra, shtoni vaj esencial të livandës në përzierjen tuaj.


Scrub për pastrimin e duarve – Summer hand scrub
Ajo që ju nevojitet
1/2 filxhan kripë deti
Vaji i kokosit 1/4 gotë, i zbutur në temperaturën e dhomës
5 pika vaj peme çaji1. 3 pika vaj esencial të farës së karrotës
Lëng i një limoni ½
Udhëzim:
1) Përzieni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi.
2) Përdorni një ose dy herë në javë.

Vanilla lavender bubble bath
Ajo që ju nevojitet:
glicerinë me perime të pastra 1/4 gotë
1 filxhan sapun i butë i lëngshëm i trupit
1 lugë çaji thelbi vanilje
2-3 pika vaj esencial livando
Udhëzim:
1) Kombinoni të gjithë përbërësit e mësipërm në një shishe të mbyllur.
2) Llokoçis të kombinohen mirë.
3) Pas kësaj, derdhni rreth 1/2 filxhan nën ujë të rrjedhshëm dhe shijoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.