Ballina / Reçeta / Receta e akulloreve me shalqi dhe kos

Receta e akulloreve me shalqi dhe kos

Mund t’ju duket e çuditshme, por mund të provoni një shije të mrekullueshme të shalqirit duke e bërë akullore. Receta është e thjeshtë dhe mund ta përgatisni në më pak se 10 minuta.

Përbërësit:
4 gota shaqli (të copëtuar dhe pa fara)
4 lugë gjelle mjaltë
1 gotë kos
1 lugë gjelle lëng limoni
¼ gotë lëng shalqiri

Përgatitja:
Vendosni shalqirin në një blender dhe lëreni derisa të bëhet një masë e butë. Hidheni në një tas të madh.
Shtoni mjaltin, kosin, lëngun e shalqirit dhe atë të limonit dhe përziejini mirë.
Hidheni përzierjen në një enë të qëndrueshme. Vendoseni në frigorifer për 1 orë.
Më pas transferojeni sërish në blender dhe lëreni derisa të merrni një masë të butë.
Vendoseni sërish në ngrirje për rreth 2 orë. Më pas mund ta shërbeni.

@Fluidi

Provo po ashtu

Lazanja

Lazanja me spinaq

Një version shumë i lehtë vegjetarian i lazanjës klasike Përbërësit: 1 lugë e mesme vaj …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.