Ballina / RAJONI (page 9)

RAJONI

Hamilton: SHBA dhe perëndimi në përgjithësi, nuk kanë kohë për Ballkanin

trump merkel

Administrata e Donald Trump-it nuk ka shumë kohë për Ballkanin, thotë Daniel Hamilton, një ekspert në Shkollën për Studime Ndërkombëtare në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington. Si një njohës i shquar i mundësive evropiane, shkruan “Zëri i Amerikës”, ai gjithashtu nuk është i bindur se Uashingtoni dhe madje edhe kryeqyteti …

Lexo më shumë

Inteligjenca amerikane: Ballkani Perëndimor në rrezik nga ndonjë konflikt ushtarak

harta e ballkanit

Mundësia e një konflikti të hapur ushtarak dhe ndikimi i Rusisë, mbeten kërcënimet kryesore për sigurinë e Ballkanit Perëndimor për vitit 2019, thuhet në një raport të Komunitetit të Inteligjencës së SHBA-së rreth vlerësimit të kërcënimeve në botë për vitin 2019. Sipas këtij raporti, Rusia do të tentojë të shfrytëzojë …

Lexo më shumë

Organizatat për mbrojtjen e mediave i shkruajnë Edi Ramës

edi rama

Katër organizata ndërkombëtare për media, i bën thirrje të mërkuren qeverisë së Shqipërisë, të tërhiqet nga dy projektligje për mediat në internet. Në një letër drejtuar kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, Qendra Evropiane për Lirinë e Mediave, Federata Evropiane e Gazetarëve, Reporterët pa Kufij dhe Pen-i …

Lexo më shumë