RAJONI

Xhaçka: Radarët funksionojnë

olta-xhacka_infoglobi

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, nga Komisoni i Sigurisë ku raportoi për buxhetin e viti të ardhshëm ka hedhur poshtë akuzat e opozitës, sipas të cilës Forcat e Armatosura janë bërë pjesë e trafikut të narkotikëve duke fikur radarët e monitorimit të hapësirës detare shqiptare. “Sistemi i integruar i monitorimit …

Lexo më shumë

KE: Shqipëria, vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë

ke_infoglobi

Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, në një anazlizë për 6 vendet e Ballkanit Perëndimorë, ka përmendur edhe Shqipërinë. Me një shkrim të publikuar në faqen zyrtare të këtij Këshilli, ‘ECFR.eu’ shkruhet dhe thuhet që ‘Shqipëria është vendi ku trafiku i drogës dhe pastrimi i parave lulëzojnë’, ndërsa nuk ngurrojnë …

Lexo më shumë

Ruçi shuan shpresat për dalje nga izolimi përmes pasaportave shqiptare

Gramoz Ruçi

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi i cili po qëndron në Prishtinë për takime me udhëheqësit më të lartë të institucioneve të Kosovës, i ka shuar shpresat atyre që rrugëdaljen nga izolimi e kërkojnë përmes pasaportave shqiptare. Sipas Ruçit “çështja e vizave nuk ka nevojë të zgjidhet përmes relacioneve shqiptaro-shqiptare, …

Lexo më shumë

Europol zbulon laboratore falsifikimi të pasaportave, ka edhe të dyshuar shqiptarë

europoli dhe krimi kibernetik

Në Greqi një nga rrjetet më të mëdha të trafikut të emigrantëve, pjesë e te cileve ishin edhe 6 shtetas shqiptare është dekonspiruar nga EUROPOL. Lajmin e japin sot mediat greke, sipas të cilave rrjeti i trafikantëve i pajiste emigrantët me pasaporta të falsifikuara. Operacioni është bërë në bashkëpunim me Europolin …

Lexo më shumë