Ballina / RAJONI (page 4)

RAJONI

Fotografi Hackman fotografoi 250 bunkere shqiptare

Robert Hackman

 ”Daily Mail” shkruan: Mania e Shqipërisë për bunkerët ushtarakë Daily Mail, ka pasur në fokus, Shqipërinë nëpërmjet disa fotografive mahnitëse, të cilat tregojnë se çfarë kanë bërë shqiptarët me 175,000 bunkerët ushtarakë që janë ndërtuar, gjatë periudhës komuniste. Fotografi britanik Robert Hackman fotografoi 250 prej tyre gjatë dhjetë viteve të …

Lexo më shumë

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi, Anthony Godfrey, tha se prioritet i tij do të jetë normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe gjetja e një zgjidhje të qëndrueshme. Diplomati amerikan, i cili ka qenë zëvëndësambasador në Moskë, thotë se është i vetëdijshëm për “ndikimin malinj të …

Lexo më shumë

Meta kërkon shpjegime për paralajmërimin lidhur me tërmetin

ilir meta

Drejtuesi i institutit Gjeodinamik të Athinës, sizmiologu Akis Tselentis, ka paralajmëruar rrezikun se i gjithë rajoni i Ballkanit mund të goditet nga një tërmet apokaliptik me një magnitudë të lartë. Shqetësimin e sizmiologut e kanë publikuar mediat greke, teksa shqetësimi mbi një tërmet të përmasave të mëdha është adresuar dhe …

Lexo më shumë

Velipojë: Shpëtojnë nga dallgët 14 persona, në mesin e tyre disa kosovarë

shpetojne nga dallget ne velipojë

Policia Kufitare dhe FNSH kanë arritur të shpëtojnë 14 persona, 9 prej të cilëve shtetas çekë, të cilët kishin mbetur të bllokuar në grykëderdhjen e Vilunit në lagunën e Rrjollit në Velipojë. Pesë shtetasit nga Shqipëria e Kosova u transportuan për në qendrën spitalore, ku gjendja shëndetësore e tyre është …

Lexo më shumë

Scott: Kosova ndër kushtet kryesore të Serbisë për në BE

Ambasadori amerikan në Serbi Kyle Scott ka thënë se Serbia gjatë disa viteve të fundit ka bërë avancim të dukshëm në stabilizimin e ekonomisë dhe përgatitjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por njëri prej kushteve kryesore për anëtarësim është arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Bllokimi …

Lexo më shumë

Qendra Carnegie e Moskës: Beogradi është gati të nënshkruajë çkado qoftë për Kosovën

Udhëheqja e Serbisë qysh tash është e gatshme të nënshkruajë për Kosovën çfarëdo që të jetë e nevojshme, nëse merr garancione se për shkak të kësaj nuk do ta humbë pushtetin, shkruan Qendra Carnegie e Moskës. “Udhëheqja serbe në esencë, është e gatshme të nënshkruajë çfarëdo qoftë për Kosovën, nëse …

Lexo më shumë