Ballina / RAJONI (page 33)

RAJONI

Refugjatët përplasen me policinë boshnjake në kufi me Kroacinë

Refugjatët përplasen me policinë boshnjake në kufi me Kroacinë. Sipas mediave botërore deri te incidenti erdhi kur disa dhjetëra migrantë tentuan të kalojnë kufirin e Bosnjë dhe Hercegovinës për tu futur në Kroaci, përkatësisht në territorin e shteteve të Bashkimit Europian. Duke brohoritur “hapne kufirin”, refugjatët tentuan të kalojnë kordonin …

Lexo më shumë

Moska: S’ka Maqedoni të Veriut, shteti mbetet “Republika e Maqedonisë

Moska zyrtare vazhdon përpjekjet e veta – tashmë dëshpëruese, pas sigurimit të dy të tretave nga ana e kryeministrit maqedonas Zoran Zaev për ndryshimine Kushtetutës – për të kundërshtuar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Pas tentimeve të pasuksesshme që ta pengoj rrugën euroatlantike, me përkrahjen e disa forcave antiperëndimore që …

Lexo më shumë

Emri i i Maqedonisë: Parlamenti voton pro ndryshimeve kushtetuese

parlamenti i maqedonise

Me 80 vota pro, deputetët e Parlamentit të Maqedonisë miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. Tani komisionet duhet të hartojnë ndryshimet e duhura për votimin e dytë dhe të fundit. Deputetët e Parlamentit të Maqedonisë e miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. 80 deputetë votuan pro, kundër votuan …

Lexo më shumë

NATO: Maqedonia ka mundësi historike që të inkuadrohet në familjen euroatlantike

nato

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklaroi për MIA-n se ngjarja e sotme është hap i rëndësishëm për Maqedoninë dhe se vendi tani ka mundësi historike të bëhet pjesë e familjes euroatlantike nëse implementohet Marrëveshja e Prespës. “Vendi …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!