Ballina / RAJONI (page 31)

RAJONI

Rama: Grekët e duan Shqipërinë, shqiptarët e duan Greqinë

rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama i ka karakterizuar “historike dhe tradicionale” marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Greqisë, në një intervistë të shkurtër për drejtorin e Përgjithshëm të agjencisë shtetërore greke “ANA-MPA”, Mihail Psilou, në kuadrin e konferencës “Fake News dhe raporti me të vërtetën”, që organizoi agjencia shqiptare e lajmeve ATSH në …

Lexo më shumë

Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë

Në Shqipëri sot është festuar 106 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. Autoritetet më të larta shtetërore të vendit, Presidenti Ilir Meta, Kryetari i Parlamentit Gramoz Ruçi dhe Kryeministri Edi Rama, ishin sot në qytetin e Vlorës aty ku në 1912, patriotët nga të gjitha trevat ngritën flamurin kombëtar.  Pas ceremonisë …

Lexo më shumë

Parlamenti maqedonas i heq imunitetin ish kryeministrit Gruevski

parlamenti i maqedonise

Parlamenti i Maqedonisë e miratoi të martën në mbrëmje kërkesën e Gjykatës Penale për burgosjen e deputetit Nikolla Gruevski. Kjo nënkupton heqjen e imunitetit të deputetit. 62 ligjvënës të shumicës parlamentare votuan për këtë, ndërsa asnjë deputet i partisë VMRO-DPMNE të opozitës, partia e ish-kryeministrit Gruevski, nuk ishte i pranishëm …

Lexo më shumë

Vuçiq kundërshton vendimin e Kosovës

vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kundërshtuar taksën prej 100 për qind të vendosur nga Qeveria e Kosovës, duke kërkuar që të tërhiqet kjo masë doganore. Vuçiq ka bërë këtë thirrje në konferencën e mbajtur para pak çastesh në Beograd, pas takimit të Komitetit për Siguri dhe takimeve që kishte …

Lexo më shumë

Maqedoni, pas ikjes së Gruevskit, arrestohet ish shefi i sigurimit Mijalkov

Sasho Mijallkov

Ish-shefi i shërbimit sekret maqedonas, DSK, Sasho Mijallkov, është arrestuar gjatë mbrëmjes në Shkup. Sipas 1TV, Mijallkov është prangosur në hotelin “Merriot” në Shkup, ku më pas është dërgur menjëherë në burgun hetues të Shutkës. Ai është arrestuar me kërkesë të Prokurorisë Speciale, pas informacioneve për rrezik të arratisjes së …

Lexo më shumë

Gruevski ka ikur në Hungari?

gruevski ike ne hungari

Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, të hënën duhej të paraqitej në burgun e Shuto Orizares, pas dënimit me dy vjet burg nga „PSP“ për rastin „Tank“. Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruesvsi ka postuar në ë faqen e Facebook një status, por ende nuk është konfirmuar nëse ai vërtet është bërë …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!