Ballina / RAJONI (page 30)

RAJONI

Vuçiq kundërshton vendimin e Kosovës

vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kundërshtuar taksën prej 100 për qind të vendosur nga Qeveria e Kosovës, duke kërkuar që të tërhiqet kjo masë doganore. Vuçiq ka bërë këtë thirrje në konferencën e mbajtur para pak çastesh në Beograd, pas takimit të Komitetit për Siguri dhe takimeve që kishte …

Lexo më shumë

Maqedoni, pas ikjes së Gruevskit, arrestohet ish shefi i sigurimit Mijalkov

Sasho Mijallkov

Ish-shefi i shërbimit sekret maqedonas, DSK, Sasho Mijallkov, është arrestuar gjatë mbrëmjes në Shkup. Sipas 1TV, Mijallkov është prangosur në hotelin “Merriot” në Shkup, ku më pas është dërgur menjëherë në burgun hetues të Shutkës. Ai është arrestuar me kërkesë të Prokurorisë Speciale, pas informacioneve për rrezik të arratisjes së …

Lexo më shumë

Gruevski ka ikur në Hungari?

gruevski ike ne hungari

Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, të hënën duhej të paraqitej në burgun e Shuto Orizares, pas dënimit me dy vjet burg nga „PSP“ për rastin „Tank“. Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruesvsi ka postuar në ë faqen e Facebook një status, por ende nuk është konfirmuar nëse ai vërtet është bërë …

Lexo më shumë

Bernabiq: Kosova është Serbi

ana brnabiq 2

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka deklaruar sot në Berlin se zgjidhja e çështjes së Kosovës duhet të jetë ajo e kompromisit, dhe se për të kompromisi nënkupton njëfarë pike mes asaj që “Kosova është Serbi” dhe asaj që Kosova është e pavarur dhe që Serbia ta njohë atë. “Kompromisi …

Lexo më shumë

Draft-amendamenti i parë për “Maqedoninë e Veriut” kaloi në komisionin kushtetues

maqedoni shkupi

Draft-amendamenti i parë për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë sot kaloi në Komisionin kuvendor për çështje kushtetuese me nëntë vota “për” dhe pesë “kundër”. Me këtë draft-amendament propozohet ndryshimi i fjalës Republika e Maqedonisë me Republika e Maqedonisë së Veriut gjithkund në Kushtetutë përveç në nenin 36 ku …

Lexo më shumë