Ballina / RAJONI (page 29)

RAJONI

Emri i i Maqedonisë: Parlamenti voton pro ndryshimeve kushtetuese

parlamenti i maqedonise

Me 80 vota pro, deputetët e Parlamentit të Maqedonisë miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. Tani komisionet duhet të hartojnë ndryshimet e duhura për votimin e dytë dhe të fundit. Deputetët e Parlamentit të Maqedonisë e miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. 80 deputetë votuan pro, kundër votuan …

Lexo më shumë

NATO: Maqedonia ka mundësi historike që të inkuadrohet në familjen euroatlantike

nato

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklaroi për MIA-n se ngjarja e sotme është hap i rëndësishëm për Maqedoninë dhe se vendi tani ka mundësi historike të bëhet pjesë e familjes euroatlantike nëse implementohet Marrëveshja e Prespës. “Vendi …

Lexo më shumë

Liqeni i Ohrit në UNESCO, në Qershor 2019

ohri

Pjesa shqiptare e liqenit të Ohrit është propozuar për t’u përfshirë në Listën e Trashëgimisë Mikse Natyrore dhe Kulturore Botërore të UNESCO-s, ku bëjnë pjesë vetëm shumë pak pasuri të tilla. Shtrirja e propozuar përfshin të gjithë pjesën shqiptare të Liqenit të Ohrit, gadishullin e Linit, bregdetin në veri të …

Lexo më shumë

Stoltenberg: Me kufijtë merremi, nëse Beogradi e Prishtina bëjnë ndonjë lëvizje

stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), Jens Stoltenberg, ka folur për qëndrimin e aleancës ushtarake karshi çështjes së kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Stoltenberg ka thënë se NATO’ja do të merrej me çështjen e kufijve, vetëm nëse Beogradi e Prishtina do të bënin ndonjë lëvizje. …

Lexo më shumë