Ballina / RAJONI (page 28)

RAJONI

Dy ditë zie për 14 të vdekurit në aksidentin afër Shkupit

Dy ditë zie për 14 të vdekurit në aksidentin afër Shkupit

Shtatë persona që i mbijetuan aksidentit në autostradën Shkup-Tetovë janë në rrezik për jetën, ndërsa rreth tridhjetë të tjerë janë në gjetje më stabile, sipas të dhënave të institucioneve shëndetësore të Maqedonisë së Veriut, që tashmë kanë konfirmuar edhe bilancin për katërmbëdhjetë të vdekur. Aksidenti i rëndë rrugor ka ndodhur …

Lexo më shumë

Hamilton: SHBA dhe perëndimi në përgjithësi, nuk kanë kohë për Ballkanin

trump merkel

Administrata e Donald Trump-it nuk ka shumë kohë për Ballkanin, thotë Daniel Hamilton, një ekspert në Shkollën për Studime Ndërkombëtare në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington. Si një njohës i shquar i mundësive evropiane, shkruan “Zëri i Amerikës”, ai gjithashtu nuk është i bindur se Uashingtoni dhe madje edhe kryeqyteti …

Lexo më shumë

Inteligjenca amerikane: Ballkani Perëndimor në rrezik nga ndonjë konflikt ushtarak

harta e ballkanit

Mundësia e një konflikti të hapur ushtarak dhe ndikimi i Rusisë, mbeten kërcënimet kryesore për sigurinë e Ballkanit Perëndimor për vitit 2019, thuhet në një raport të Komunitetit të Inteligjencës së SHBA-së rreth vlerësimit të kërcënimeve në botë për vitin 2019. Sipas këtij raporti, Rusia do të tentojë të shfrytëzojë …

Lexo më shumë