Ballina / RAJONI (page 27)

RAJONI

Vuçiq aludon se “Kosova” nuk e ka lexuar Marrëveshjen

aleksander vuciq

Kryetari serb Vuçiq flet për takimin me presidentin Thaçi në raundin e ardhshëm të bisedimeve. “Prishtina le ta lexojë marrëveshjen”, përgjigjet ai në vërejtjen e Kosovës se tema prioritare është marrëveshja për energjetikë. Siç është paralajmëruar nga kabineti i komisares evropiane Frederica Migherini, dy presidentët do të vazhdojnë punën në …

Lexo më shumë

Maqedonia e Greqia, nënshkruan marrëveshjen për emrin

maqedonia e greqia

Maqedonia dhe Greqia të dielën nënshkruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit. Dokumenti që parasheh emrin, “Maqedonia e Veriut”, u nënshkrua në Prespë, në pjesën e Greqisë nga Ministrat e Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, në prani të kryeministrave, Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras. Kryeministri …

Lexo më shumë

“Save te Children”: Shqipëria e fundit në rajon për mbrojtjen e fëmijëve

5 artikuj që duhet të jenë në menynë e fëmijëve

Organizata Save the Children publikoi raportin “Shumë Fëmijë të Përjashtuar”, ku Shqipëria renditet në vendin 77 nga 175 vende të vlerësuara në gjithë botën. 27 shoqata dhe rrjete zhvilluan sot një marshim proteste dhe nënshkruan një peticion për gjendjen e rëndë të fëmijëve shqiptarë në shumë fusha. Peticioni i titulluar …

Lexo më shumë

Maqedoni: Referendumi do të jetë fjala e fundit për emrin

maqedoni zaev

Referendumi do të jetë fjala e fundit që do të vendosë për çështjen e emrit të Maqedonisë, është shprehur kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev. Ndërsa presidenti Ivanon kritikon qeverinë për mungesë transparence. Referendumi për emrin do të orientojë qeverinë se në cilin drejtim duhet të ecë, është shprehur kryeministri i …

Lexo më shumë