RAJONI

Rama shtyn vizitën në Beograd

edi rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nuk do të vizitojë Beogradin brenda muajit shkurt, ashtu siç ishte paralajmëruar. Siç konfirmojnë burime brenda kabinetit Rama, transmetojnë mediat shqiptare, vizita për në kryeqytetin serb do të shtyhet për më vonë, për shkak të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që pritet të mbahen në Serbi. …

Lexo më shumë

Shqiptarët do udhëheqin Ulqinin

Forca e Re Demokratike, koalicioni “Bashkë për të ardhmen e Ulqinit” dhe Mali i Zi Pozitiv kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje në komunën e Ulqinit. Kjo bën që fati i Ulqinit në katër vitet e ardhshme të jetë përsëri në duart e  shqiptarëve. Këshilli Qendror i Forcës bën të ditur …

Lexo më shumë

OSBE fton Luginën: Votoni me 16 mars

osbe, osce

Shefi i misionit të OSBE-së në Serbi, ka vlerësuar sot se siguria dhe mbrojtja e të drejtave të njeriut është qenësore për pjesëmarrjen e të gjithë qytetarëve të Serbisë në Zgjedhje përfshirë këtu edhe komunitetin e shqiptarve. “Gjithë qytetarët në Serbi do të duhej të shfrytëzojnë në tërëësi të drejtat …

Lexo më shumë

Ashton: Bosnja (pa) lidership

ashton

Shefja e diplomacisë së Bahskimit Evropian, baronesha Catherine  Aashton ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me protestat  e fundit në Bosnje e Hercegovinë, protesta këto të cilat ajo i cilësoi të dhunshme. “Askush nuk po justifiko dhunën, mirëpo në një vend si Bosnja ku papunësia arrin në mbi 40% …

Lexo më shumë

PD: Rama dhe Meta po hedhin në erë demokracinë

pd

Nënkryetari i Grupit Parlamentar demokrat, Eduard Halimi, e cilëson rrëzimin e kërkesës së opozitës për hetim parlamentar, si shkatërrim të Kuvendit, llogaridhënies, dhe kontrollit të qeverisjes. “Mazhoranca Rama-Meta po hedh në erë demokracinë parlamentare në vend, duke rrëzuar për herë të dytë kërkesën e opozitës për komision hetimor. Me këtë …

Lexo më shumë

Kerry: Ballkani nën barrën e korrupsionit

john kerry

Në Konferencën e Mynihut për Sigurinë, Sekretari i Shtetit Amerikan John Kerry është ndalur tek problem i korrupsionit me të cilin përballen vende të Evropës Juglindore e Qendrore. Kerry tha se vërehet një prirje shqetësuese e kprrupsionit në shumë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore si dhe në Ballkan. “Aspiratat e qytetarëve të …

Lexo më shumë

Rama: Ja 19 ministrat e mi

rama

Sot kryeministri i qeverisë së re, Edi Rama ka dalë dhe ka prezantuar drejtpërdrejt në mediat Qeverinë e Re të Shqipërisë. MINISTRITË: 1. Ministër i Financave, Shkëlqim Cani (PS) 2. Ministër i Brendshëm, Saimir Tahiri  (PS) 3. Ministër i Jashtëm, Ditmir Bushati   (PS) 4. Ministre e Mbrojtjes, Mimi Kodheli   (PS) …

Lexo më shumë