RAJONI

Ashton: Bosnja (pa) lidership

ashton

Shefja e diplomacisë së Bahskimit Evropian, baronesha Catherine  Aashton ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me protestat  e fundit në Bosnje e Hercegovinë, protesta këto të cilat ajo i cilësoi të dhunshme. “Askush nuk po justifiko dhunën, mirëpo në një vend si Bosnja ku papunësia arrin në mbi 40% …

Lexo më shumë

PD: Rama dhe Meta po hedhin në erë demokracinë

pd

Nënkryetari i Grupit Parlamentar demokrat, Eduard Halimi, e cilëson rrëzimin e kërkesës së opozitës për hetim parlamentar, si shkatërrim të Kuvendit, llogaridhënies, dhe kontrollit të qeverisjes. “Mazhoranca Rama-Meta po hedh në erë demokracinë parlamentare në vend, duke rrëzuar për herë të dytë kërkesën e opozitës për komision hetimor. Me këtë …

Lexo më shumë

Kerry: Ballkani nën barrën e korrupsionit

john kerry

Në Konferencën e Mynihut për Sigurinë, Sekretari i Shtetit Amerikan John Kerry është ndalur tek problem i korrupsionit me të cilin përballen vende të Evropës Juglindore e Qendrore. Kerry tha se vërehet një prirje shqetësuese e kprrupsionit në shumë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore si dhe në Ballkan. “Aspiratat e qytetarëve të …

Lexo më shumë

Rama: Ja 19 ministrat e mi

rama

Sot kryeministri i qeverisë së re, Edi Rama ka dalë dhe ka prezantuar drejtpërdrejt në mediat Qeverinë e Re të Shqipërisë. MINISTRITË: 1. Ministër i Financave, Shkëlqim Cani (PS) 2. Ministër i Brendshëm, Saimir Tahiri  (PS) 3. Ministër i Jashtëm, Ditmir Bushati   (PS) 4. Ministre e Mbrojtjes, Mimi Kodheli   (PS) …

Lexo më shumë

Beogradi poashtu pret pëlqimin për MV

beogradi

Kuvendi i Serbisë do të diskutojë Marrëveshjen e nënshkruar me iniciale më 19 Prill në Bruksel, pasi për të të jap mendimin apo marrë vendimin Qeveria e Serbisë, ka deklaruar Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq. Beograd: “Pres që qeveria të deklarohet për marrëveshje, e pastaj unë do të merrem …

Lexo më shumë