fbpx

RAJONI

Palmer sot takohet me Vuqiçin

Presidenti serb Aleksandar Vucic do të takohet sot me Matthew Palmerin, Përfaqësues Special i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, dhe do të jetë një mundësi për të sqaruar qëndrimet e të dy palëve për çështjet e fokusuara me dy fjalë, me të cilat mediat e Prishtinës përmbledhin mesazhe nga një zyrtar …

Lexo më shumë

Serbia marrëveshje tregtare me Unionin Euroaziatik të Rusisë

Brnabic vuri firmën në krah të asaj të kryeministrave të Rusisë, Bjellorusisë, Kazakistanit, Kirgistanit dhe Armenisë Duke kundërshtuar hapur paralajmërimet e BE-së se marrëveshje të tilla nuk janë në përputhje me rrugën e anëtarësimit në bllokun europian, kryeministrja serbe Ana Brnabic nënshkroi një marrëveshje të tregtisë së lirë mes Beogradit …

Lexo më shumë

Media serbe “zbulon” strategjinë e Francës për Ballkanin Perëndimor

Gazeta serbe “Nezavisne”, raporton se Franca ka filluar konsultime të gjera diplomatike jozyrtare për të ofruar ‘partneritet të veçantë të privilegjuar’ për disa nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Pasi frenoi hapjen e negociatave, ky veprim shihet si strategji e një zëvendësimi të mundshëm të anëtarësimit të këtyre vendeve në Be …

Lexo më shumë