Ballina / RAJONI (page 20)

RAJONI

Bosnja nuk mund të ndryshojë qëndrim sa i përket njohjes së Kosovës

Sefik Xhaferoviq

I sapozgjedhuri në presidencën tripalëshe të Bosnje Hercegovinës, Sefik Xhaferoviq nga Partia për Aksion Demokratik, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, se pa pasur një konsensus të të gjithë anëtarëve të presidencës, Bosnja nuk mund të ndryshojë qëndrim sa i përket njohjes së Kosovës. “Bosnje dhe …

Lexo më shumë

Stoltenberg: Me kufijtë merremi, nëse Beogradi e Prishtina bëjnë ndonjë lëvizje

stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), Jens Stoltenberg, ka folur për qëndrimin e aleancës ushtarake karshi çështjes së kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Stoltenberg ka thënë se NATO’ja do të merrej me çështjen e kufijve, vetëm nëse Beogradi e Prishtina do të bënin ndonjë lëvizje. …

Lexo më shumë

Veteranët e luftës sivjet do t’i kushtojnë Ballkanit 686 milionë euro

euro

Bosnja, Kroacia, Kosova dhe Serbia do të paguajnë 686 milionë përfitime për veteranët e luftës në vitin 2018, por trajtimi i ish-luftëtarëve vazhdon të provokojë mosmarrëveshje politike dhe protesta në çdo vend. Protestat e fundit nga veteranët e luftës në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovina tregojnë se si shtetet në …

Lexo më shumë