Ballina / RAJONI (page 192)

RAJONI

Maqedoni: Protestuesit kërkojnë Marrëveshje të re

Përmes protests “protesto shqip’ rreth 10 mijë veta kanë kërkuar të shtunën dorëheqjen e qeverisë aktuale të Maqedonisë. Në protestën e mbajtur në Shkup qytetarët e përkatësisë kombëtare shqiptare kërkonin poashtu zbardhjen e “të vërtetave për shqiptarët” si dhe “një marrëveshje të re në Maqedoni”. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e qeverisë …

Lexo më shumë

Hahn shumë i zhgënjyer nga papërgjegjësia e liderëve

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn përmes rrjetit social Tëitter ka shprehur shqetësimet e tij lidhur me dështimin e negociatave në Bruksel dhe mosarritjen e një marrëveshje me liderët e partive kryesore të Maqedonisë. “Asnjë marrëveshje përfundimtare në bisedat për Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Shumë i zhgënjyer nga mungesa e …

Lexo më shumë

Krerët politikë të Maqedonisë “ngujohen” në Bruksel

Takimi i pritshëm për kapërcimin e krizës politike maqedonase nisi në Bruksel pak minuta pas orës 11 të paradites. Pavarësisht deklaratave mediatike në Shkup për mospjesëmarrje në këtë tryezë, kreu i Lidhjes Social-Demokrate, Zoran Zaev u paraqit në Berlaymont, përkrah kundërshtarit të tij, kryeministrit Nikolla Gruevski. Së bashku me drejtuesit …

Lexo më shumë