RAJONI

Nishani dekreton ministrat

Presidenti Bujar Nishani nuk i shkoi deri në fund bindjes së tij për të mos emëruar dy ministra derisa Parlamenti të vendoste më parë për dy dekretet e shkarkimit. Të hënën në mesditë, Presidenca njoftoi zyrtarisht nxjerrjen e dy dekreteve të emërimit të Arben Ahmetajt tek Financat dhe të Milva …

Lexo më shumë

BB: Shqipëria po plaket

Një raport i Bankës Botërore vëren se, Shqipëria është një nga vendet me rënien më të shpejtë të lindshmërisë në Europë. Raporti i titulluar “Plakja e artë” vëren se, në vitin 1970, në Shqipëri lindnin mesatarisht 5 fëmijë për një grua. Por në vitin 2012, shifra zbriti poshtë normës së …

Lexo më shumë

Kuvendi miraton projektligjin për regjistrimin e emigrantëve

Kuvendi miratoi seancën e sotme me 72 vota pro, projektligjin “Për identifikimin dhe regjistrimin e adresave të shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë”. Ky projektligj solli replika mes ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe kreut të PBDNJ-së Vangjel Dule. Tahiri e konsideroi ligjin një gur themeli …

Lexo më shumë