RAJONI

Hahn, më 30 mars në Tiranë, shkak reforma

Drejtuesi i lartë evropian do të bashkëdrejtojë me kryeministrin Rama tryezën e dialogut të nivelit të lartë Shqipëri-BE. Fokusi do të jetë pikërisht reforma në rradhët e drejtësisë, për të cilën politika nuk po gjen dot dakordësinë pavarësisht rekomandimeve të Komisionit të Venecias. Synimi i palës shqiptare është që të marrë në fund të këtij takimi rekomandimin e Hahn …

Lexo më shumë

Refugjatët sirianë , shtohen kontrollet e policisë

Mbërritja e emigrantëve sirianë shumë pranë kufirit shqiptar, në Konicë të Janinës, ka bërë që autoritetet shqiptare të shtojnë masat dhe kontrollet e policisë. Pas postblloqeve të vendosura përgjatë aksit nacional Korçë-Kapshticë, një tjetër patrullë policie është duke monitoruar edhe zonën e Pustecit, si zonë që mund të shërbejë për …

Lexo më shumë

Kërçova prodhon “airbags” për BMW, Toyota, Porche, Jaguar…

Në zonën teknologjike-industriale të Kërçovës ka filluar sot me punë fabrika për prodhimin e jastëkave të ajrit, që njihen si ‘airbags’, për marka të njohura të automobilave. Ky investim është bërë nga kompania amerikane ”Key Safety Systems”, ndërkaq reparti prodhues ka 13.600 metër katrorë, ku numri i të punësuarve prej …

Lexo më shumë

Maqedoni: Monumenti i protestës, u emërtua 'Diazepam'

Shkup: Si rezultat i pakënaqësisë me situatën në Maqedoni, nga mesdita në qendër të kryeqytetit është vendosur një monument simbolik i emërtuar  “Monumenti i Diazepamit”. Diazepami është një ilaç për qetësim. I njejti sipas studimeve po shitet shumë në shtetin fqinjë. Simboli është vendosur nga “luftëtarët urbanë” dhe i njejti …

Lexo më shumë

Tiranë: Lirohen aktivistët (VIDEO)

21:10- Janë liruar aktivistët të cilët u shoqëruan në ambientet e Komisariatit nr. 1, të cilët protestuan sot kundër ndërtimit të parkut te Liqeni Artificial i Tiranës. Ndërkohë në ambientet e komisariatit numër 1 kanë shkuar edhe deputetë të PD-së, Arben Ristani dhe Flamur Noka, por protestuesit kanë kundërshtuar praninë …

Lexo më shumë