Ballina / RAJONI (page 10)

RAJONI

Moska: S’ka Maqedoni të Veriut, shteti mbetet “Republika e Maqedonisë

Moska zyrtare vazhdon përpjekjet e veta – tashmë dëshpëruese, pas sigurimit të dy të tretave nga ana e kryeministrit maqedonas Zoran Zaev për ndryshimine Kushtetutës – për të kundërshtuar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Pas tentimeve të pasuksesshme që ta pengoj rrugën euroatlantike, me përkrahjen e disa forcave antiperëndimore që …

Lexo më shumë

Martesat brenda së njëjtës gjini miratohen në Bosnje-Hercegovinë

bosnje lgbt

Qeveria e Federatës së Bosnje-Hercegovinës ka miratuar kërkesën për legalizimin e martesave brenda së njëjtës gjini në seancën parlamentare të zhvilluar të premten e kësaj jave. Kjo lëvizje është përgëzuar nga grupi advokues për të drejtat LGBTI “Sarajevo Open Centre”, e cila ka ofruar asistencë për qeverinë në mënyrë që …

Lexo më shumë

Emri i i Maqedonisë: Parlamenti voton pro ndryshimeve kushtetuese

parlamenti i maqedonise

Me 80 vota pro, deputetët e Parlamentit të Maqedonisë miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. Tani komisionet duhet të hartojnë ndryshimet e duhura për votimin e dytë dhe të fundit. Deputetët e Parlamentit të Maqedonisë e miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. 80 deputetë votuan pro, kundër votuan …

Lexo më shumë

NATO: Maqedonia ka mundësi historike që të inkuadrohet në familjen euroatlantike

nato

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklaroi për MIA-n se ngjarja e sotme është hap i rëndësishëm për Maqedoninë dhe se vendi tani ka mundësi historike të bëhet pjesë e familjes euroatlantike nëse implementohet Marrëveshja e Prespës. “Vendi …

Lexo më shumë