Ballina / RAJONI

RAJONI

Mbi 87 mijë shtetas të Maqedonisë pajisen me pasaporta bullgare

Mbi 200.000 qytetarë jobullgarë kanë kërkuar, ndërsa 132.020 kanë arritur të marrin shtetësinë bullgare në 15 vitet e fundit. Të dhënat zyrtare të Komitetit bullgar për shtetësi tregojnë se pas miratimit të Dekretit për ndarje të pasaportave për qytetarët jobullgarë, por që kanë pasur ose kanë lidhje me Bullgarinë, më …

Lexo më shumë

Maqedoni: VMRO kërkon takim liderësh , LSDM refuzon

Përfaqësues të VMRO DPMNE, thonë se kriza politike në Maqedoni nuk mund të zgjidhet përmes procedurës së tanishme parlamentare, por nevojitet takim i liderëve të partive politike. Sipas tyre në takim do të diskutohej për të gjitha çështjet e hapura, pa anashkaluar pikat që, siç thonë, cenojnë integritetin e vendit. …

Lexo më shumë

Shqipëri: Kriza politike, dështon dhe ndërmjetësimi europian

Ndërhyrja e dy eurodeputetëve David McAllister, kryetar i Komisionit për Politikën e Jashtme të Parlamentit Europian dhe Knut Fleckenstein, relator për Shqipërinë, nuk arriti të çojë në një zgjidhje të krizës politike në vend. Dy eurodeputetët të cilët u përpoqën të ndërmjetësonin afrimin e pozicioneve mes palëve, paraqitën disa propozime …

Lexo më shumë

Lunaçek: Nacionalizmi nuk forcon ekonominë

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek deklaroi se BE-ja këshillon që sa më mirë duhet të shfrytëzohet energjia pozitive, e pranishme në Ballkanin Perëndimor, pasi në disa vende të këtij rajoni janë vërejtur ndryshime drejt sjelljes autoritare, e cila rrezikon përparimin e demokracisë. Ajo në tekstin e publikuar në portalin …

Lexo më shumë

Ballkani Perëndimor kurrë nuk ka qenë prioritet i Bashkimit Evropian

Bodo Weber, bashkëpunëtor i lartë i Këshillit të Politikave për Demokratizim në Ballkanin Perëndimor, ka thënë se rajoni kurrë nuk ka qenë prioritet i BE-së. Weber në një intervistë për portalin European Western Ballkans, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk është i interesuar për zgjerim, sidomos kur vie fjala te …

Lexo më shumë

Basha: Për zgjedhje të lira dhe të ndershme, me një qeveri teknike

Opozita doli të hënën për një orë nga çadra e protestës për zgjedhje , përpara Kryeministrisë dhe bllokoi hyrje-daljet e kryeqytetit në një akt të mosbindjes civile. Në diten e 66-të të protestës, kërkesa e opozitës është e pandryshueshme. “Për zgjedhje të lira dhe të ndershme, me një qeveri teknike”, …

Lexo më shumë

Maqedoni, Amerika: Sanksione nëse nuk formohet qeveria e re

Uashingtoni i lëshon Maqedonisë një tjetër apel të qartë: autoritetet të formojnë pa vonesë qeverinë e re, në të kundërt do të ketë sanksione, ashtu siç është paralajmëruar dhe më parë. Qytetarët i kanë zgjedhur përfaqësuesit e Parlamentit në dhjetor dhe ekziston një shumicë e qartë parlamentare, e cila pret …

Lexo më shumë