Ballina / Galeria / Quhet porta e qiellit, a e dini pse?
porta e qiellit, Kinë

Quhet porta e qiellit, a e dini pse?

Mali Tianmen Shan quhet ndryshe edhe si mali i parajsës.Ndodhet tetë kilometra larg nga qyteti Zhanjiajie.

Nuk është e lehtë të arrish në këtë shpellë natyrale, me qindra vite erozioni përmbajtje.

999 shkallë duhet të kalosh që të arrish në maje të saj.

Gjëja më e mrekullueshme për këtë arkitekturë natyrore është se formimi i saj nuk ka ndryshuar përgjatë kohës, ngaqë kinezët e kanë regjistruar atë gjithmonë.

Sipas dokumenteve, në kohën e tre mbretërive, ata gjithnjë kanë thënë se gropa është formuar në një moment të vetëm, ndërsa një pjesë nga shpella e madhe rastësisht kolapsoi.

Ky vend është shumë i bukur dhe këtu mund të përjetoni një eksperiencë unike, nga që toka, fusha, malet, muret, gjithçka është një mrekulli.

Check Also

Ujëvara Niagara ngrihet sërish (Video pamje të regjistruara nga BBC)

Thuaja se çdo vit temperaturat e ulëta bëjnë që ujëvara e famshme botërore Niagara të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *