Ballina / KOSOVA / Qorrolli: Ja kur mund të ndodhë liberalizimi
vigan qorrolli

Qorrolli: Ja kur mund të ndodhë liberalizimi

Juristi dhe ligjëruesi në Universitetin e Prishtinës, Vigan Qorrolli, ka thënë se Kosova ka ende sfida serioze që kanë të bëjnë me korrupsionin, krimin e organizuar, modelin e saj të paqëndrueshëm ekonomik, çështjen e hapur politike të dialogut me Serbinë në Bruksel dhe bashkëpunimin e pamjaftueshëm rajonal.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se dialogut Kosovë – Serbi i duhet një doktrinë e re kombëtare.

Qorrolli ka theksuar se dialogu ka shpresë nëse ristrukturohet sepse procesi aktual ka humbur çdo kuptim.

Duke folur rreth liberalizimit të vizave, ai ka pohuar se liberalizimi mund të ndodhëbrenda muajve të parë të vitit 2019. “Të gjitha parashikimet çojnë nga viti 2019”, ka thënë Qorrolli, duke shtuar se BE-ja tash e tutje do të interesohet për normalizimine raporteve Kosovë – Serbi. Liberalizimin e vizave nuk e ka më ‘top prioritet’.

@Fluidi

Provo po ashtu

Kosova-ne-zi-flamuri-gjysme-shtize

Përballja e Kosovës me ‘të mëdhenjtë’

Ideja për ndryshimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e proklamuar nga presidentët e dy …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.