Ballina / Reçeta / Qofte buke të mbushur me mocarela

Qofte buke të mbushur me mocarela

Një recetë mjaft interesante për përgatitjen e qofteve, por me bukë dhe mocarela. Me shumë shije dhe krokante njëkohësisht, kjo pjatë do t’ju pëlqejë me siguri.

Përbërësit

1 gotë qumësht

1 vezë

350 gr bukë (të ndenjur)

1 thelpi hudhër

djathë kaçkavall (i grirë)

majdanoz

150 gr Mocarela

vaj

kripë

piper

Përgatitja

1.Futeni bukën e ndjenjur në qumësht të ftohtë. Kur të jetë bërë e butë, shtrydheni mirë dhe vëreni në një tas.

2.Rriheni vezën me kripë, piper dhe kaçkavall të grirë.

3.Grini hudhrën dhe majdanozin. Shtoni bukën dhe përziejeni mirë me duar derisa të merrnini në përzierje mjaft homogjene.

4.Prijeni mocarelën në kube. Lagni duart dhe formoni topa të vegjël me pëllëmbën e duarve.

5.Në qendër të përzierjes vendosni një copë mocarela dhe mbylleni qoften rreth e përqark, duke e mbyllur mirë.

6.Vini vajin të ngrohet në një tigan. Skuqini qoftet dhe shërbejini të ngrohta.

Check Also

Trangulli

Trangulli dhe përdorimi i shumëfishtë i tij

Është i freskët dhe përmban sasi të lartë të ujit. Por ka edhe shumë benefite …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *